Skip to Content

Scholarship Recipients

Celebrity Classic Scholarship Recipients

The Graduate College provides these scholarships to encourage students with intellectual, creative, and leadership promise to complete a master's or doctoral degree at Texas State University.  These scholarships are available for newly admitted and continuing students.  Awards range from $1,500 to $2,000 per semester and are given for up to three academic years, provided that a 3.5 cumulative GPA has been maintained on all graduate course work leading to their current degree and that enrollment requirements have been satisfied.

Expand All Content
  • Student's Name Major
    Sabah Carrim Creative Writing
    James M. Dyer Developmental Education Ph.D.
    Devora S. Gleiber Applied Anthropology Ph.D.
    Amanda L. Hutchison Human Nutrition
    Abigail T. Kemter Student Affairs in Higher Education
    Beenish Khan Criminal Justice
    April Mouton School Improvement
    Gale A. Nelson Human Nutrition
    Charles D. Giacona Physical Therapy
    Alina S. Jaffer Accounting
  • Student's Name Major
    Ann M. Cotman School Improvement
    James M. Dyer Developmental Education Ph.D.
    Devora S. Gleiber Applied Anthropology Ph.D.
    Amanda L. Hutchison Human Nutrition
    Jennifer L. Idema Aquatic Res and Integrative Bio
    Ayodeji E. Iyanda Geographic Information Science Ph.D.
    Abigail T. Kemter Student Affairs in Higher Education
    Maël B. Le Noc Geography Ph.D.
    Shaylah G. McVay Business Administration
    Molly Miranker Geography Ph.D.
    Josephine E. Reynes Mathematics
    Elysia L. Smith Business Administration
    Brittany Stamps Wildlife Ecology
    Grace A. Van De Hoef Communication Disorders
  • Student's Name Major
    Zachary Allen Buck Physical Therapy
    Ann Marie Cotman School Improvement Ph.D.
    Elizabeth Massey Dickey Professional Counseling
    James Michael Dyer Developmental Education Ph.D.
    Ashley Elise Frost Developmental Education Ph.D.
    Devora Shayna Gleiber Applied Anthropology Ph.D.
    Meagan Ann Hoff Developmental Education Ph.D.
    Brittany Marie Hyden Adult, Professional, & Community Education
    Jennifer L. Idema Aquatic Resources & Integrative Biology
    Ayodeji Emmanuel Iyanda Geographic Information Science Ph.D.
    Torey Lynn Lasater Physical Therapy
    Mael Bob Dany Le Noc Geography Ph.D.
    Christina Wright Lopez Geography Ph.D.
    Robert Franklin Madole Creative Writing
    Molly Miranker Geography Ph.D.
    Sandra Jayne Sidi Creative Writing
    Alyse Elizabeth Spiehler Applied Philosophy & Ethics
    Imokhai Theophilus Tenebe Engineering
    Grace Adrianna Velasco Van De Hoef Communication Disorders
    Megan Felicia Veltri Anthropology
  • Student's Name Major
    Mael Le Noc Geography Ph.D.
    Alyse Spiehler Applied Ethics and Philosopy
    Krista Pollett History
    Alfredo Ramirez International Studies
    Meagan Hoff Developmental Education Ph.D.
    Elizabeth Dickey Professional Counseling
    Imokhai Tenebe Engineering
    Jennifer Idema Aquatic Resources Ph.D.
    Molly Miranker Geography Ph.D.
    Ann Marie Cotman School Improvement Ph.D.
  • Student's Name Major
    Sandra Sidi Creative Writing
    Issac Byrne Theatre
    Lisa Koetke Biology
    Zachary Buck Physical Therapy 
  • Student's Name Major
    Jeanett Bosarge Geography
    Elia Bueno Psychological Research
    Jordan Draper Accounting
    Amanda Driscoe Population & Conservation Biology
    Alyssa Fink Wildlife Ecology
    Darolyn Flaggs Developmental Education Ph.D.
    Christopher Holtkamp Geography Ph.D.
    Ioannis Kamarinas Geographic Information Science Ph.D.
    Briana New Anthropology
    Amber Sarker Developmental Education Ph.D.
    Noa Schwarzer Adult Education
    Susan Sincerbox Anthropology
    Isaac Torres School Improvement Ph.D.
    Zachary Vernon Communication Design
  •  
    Student's Name Major
    *Alexis Goots
    Anthropology
    Alyssa Haney
    Applied Sociology
    Analee Paz
    Communication Design
    Brendan Lavy
    Geography Ph.D.
    Brooke Brown
    Professional Counseling
    Elaine Graves
    Mathematics Education Ph.D.
    Jasmine Parham
    Communication Disorders
    Katelyn Stephenson
    Psychological Research
    Katherine Stingley
    Creative Writing
    Kelly Gourluch
    Sociology
    Lina Padegimaite
    Physical Therapy
    **Matthew Winn
    communication Studies
    ***Nicholas Kolbe
    Wildlife Ecology
    Rachel Huth
    Communication Disorders
    Sally Amaye
    Interdisciplinary Studies
    Shaun Ford
    Applied Philosophy & Ethics
    Theresa Hoang
    Developmental Education Ph.D.
    Yogendra Bodiya
    Aquatic Resources Ph.D.
    *Designated Supple Scholar in honor of President Emeritus Jerome H. Supple
    **Navarette Scholar
    ***Blackwell Scholar
  • Student's Name Major
    Justin Dickey
    Creative Writing
    Mallory Chesser
    Industrial Technology
    Megan Edge
    Communication Disorders
    Andrea Flores
    Adult, Professional, & Community Education Ph.D.
    Shaun Ford
    Rhetoric and Composition
    Son Young Kim
    Aquatic Resources Ph.D.
    Jennifer Lentschke
    Professional Counseling
    Jennifer Mata
    Health Services Research
    Monica Medel Valdivia
    Geographic Information Science Ph.D.
    Meredith Reckles
    Communication Disorders
    Joshua Wilkerson
    Mathematics Education Ph.D.
    Christina Wright
    Professional Counseling
     
  • Student's Name Major
    Lennon Bates
    Anthropology
    Heather Brister
    Elementary Education
    Matthew Byrnes
    Business Administration
    Janiece Crenwelge
    Public Administration
    Lindsey Gholson
    Professional Counseling
    Cynthia Riley
    Social Work
    Melissa Tortora
    Reading Education
    Alexander Verner
    Theatre
     
  • Student's Name Major
    Matthew Brynes
    Business Administration
    Sean Dial
    Anthropology
    William Feeler
    Creative Writing
    Kiana Fitzgerald
    Mass Communication
    Lindsey Gholson
    Professional Counseling
    Ashley McCall
    Student Affairs in Higher Education
    Cynthia Riley
    Social Work
    Hannah Thornton
    Human Nutrition
    Melissa Tortora
    Reading Education
    Alexander Verner
    Theatre
     
  • Student's Name Major
    Laura Alberici da Barbiano
    Aquatic Resources Ph.D.
    Jasmon Bailey
    Sociology
    Valene Bummara
    Mass Communication
    Kelsey Champion
    Family & Child Studies
    Janiece Crenwelge
    Public Administration
    Nicole Francois
    Business Administration
    Benjamin Hidalgo-Romano
    Biology
    Rebecca Holt
    Accounting
    Xinshan Lu
    Accounting & Information Technology
    Maggie McClain
    Anthropology
    Jamie Morgan
    Human Nutrition
    Neha Palsule
    Physical Therapy
    Christine Rockefeller Health Psychology
    Kathy Rode
    Technical Education
    Jennet Seegers Geographic Information Systems
    Crystal Slaughter Social Work
    Chelcey Smith
    School Psychology
    Melanie Stine
    Environmental Geography Ph.D.
    Lily Swanbrow
    Population & Conservation Biology
     
  • Student's Name Major
    Amber Armani
    Social Work
    Wendy Brooks
    Health Psychology
    Elizabeth Callen
    Agriculture Education
    Christi Delgatty
    Sociology
    Lesley Eblen
    Literature
    Jeanne Fyall
    Family & Child Studies
    Amilee Green
    Professional Counseling
    Susan Guzman
    Educational Leadership
    Pamela Weber Harris
    Middle School Math
    Jerod Heine
    Business Administration
    Rebecca Johnson
    Business Administration
    Christopher Lucas
    Mass Communication
    Prsiddha Malla
    Business Administration
    Douglas Martin-Whitaker Mass Communication
    Dawn May
    Business Administration
    Shawn Meek Communication Design
    Conrad Miller Computer Science
    Vickie Orcutt Social Work
    Courtney Pett
    Business Administration
    Britanny Pratt Social Work
    Kelly Rodibaugh Aquatic Resources
    Cari Scherer Health Services
    John Soltau Communication Studies
    Nikki Lea Staib Student Affairs in Higher Education
    Xuan Wang Computer Science
  • Student's Name Major
    Rebecca Abbott
    Technical Communication
    *Shannon Ball
    Elementary Education
    Julia Chinnock
    Theatre
    Emily Glenn
    Communication Studies
    Murray Godfrey
    History
    Sayali Gokhale
    Geography
    Erin Henry
    Social Work
    Jessica Hoffman
    Professional Counseling
    Alison Hoover
    Health Psychology
    Crystal LeBoeuf
    Aquatic Resources
    Audrey Martin
    Business Administration
    Jonathon Scalise
    Wildlife Ecology
    **Ed Sinclair Sociology

    *Blackwell Scholar
    **Designated Supple Scholar in honor of President Emeritus Jerome H. Supple

  • Student's Name Major
    *Shannon Ball
    Elementary Education
    Alfonso J. Boulanger
    Theatre
    Leslie Cortez
    Accountancy
    Murray Godfrey
    History
    Melissa Harbin
    English Literature
    Robert Patrick
    International Studies
    Sarah Scott
    Criminal Justice
    **Ed Sinclair
    Sociology
    Paul Snyder
    Business Administration
    Jennifer Stannard
    Physical Therapy

    *Blackwell Scholar
    **Designated Supple Scholar in honor of President Emeritus Jerome H. Supple

  • Student's Name Major
    Joshua Bailey Geography
    Shannon Ball Elementary Education
    Leeanna Boodee* School Psychology
    Johnathon Boyd Theatre History
    Ashley Brown Business Administration
    Dorothy Ibes Geography
    Ed Sinclair Sociology
    Jordan Viator Mass Communication
    Erin Zoch Legal Studies
    *Designated Supple Scholar in honor of President Emeritus Jerome H. Supple
  • Student's Name Major
    Shannon Ball Elementary Education
    Heather Dooley Social Work
    Ashley Duncan* Theatre
    Brian D. Earle Geographic Education Ph.D.
    Meagan Evans Creative Writing
    Conrad Miller Mathematics
    Amber Lee Munson (Doyle) Geographic Education Ph.D.
    Adam Richard Anthropology
    *Designated Supple Scholar in honor of President Emeritus Jerome H. Supple
  • Student's Name Major
    Natalie Archer Health Services Research
    Tereasa Back Educational Administration
    Ashley Duncan* Theatre
    Michael Noll Creative Writing
    Tobias Peterson Creative Writing
    Steven Schooler Anthropology
    *Designated Supple Scholar in honor of President Emeritus Jerome H. Supple
  • Student's Name Major
    Nathan Faylor Communication Studies
    Paul Jurica, III Physical Therapy
    Debra Law History
    Michael Noll Creative Writing
    Charlotte Samis Geography - Environmental Geography
    Brandi Smith Physical Therapy
    Sunny Smith Business Administration
  • Student's Name Major
    Nathan Faylor Communication Studies
    Amanda Gaffaney Professional Counseling
    James Hughes Accounting
    Randy Kaiser Physical Education
    Jessica Pierson* Mathematics
    Amy Wilson Political Science
    *Designated Supple Scholar in honor of President Emeritus Jerome H. Supple
  • Student's Name Major
    Kyle Burke Biology
    Jeffrey Cowen* Physical Therapy
    Shazia Saleem Biology
    Amber Thompson Mass Communication
    Sarah Wilson Technical Communication
    *Designated Supple Scholar in honor of President Emeritus Jerome H. Supple
  • Student's Name Major
    Cydryce Carter Family and Child Studies
    Jeffrey Cowen Physical Therapy
    Kristi Dodson Physical Therapy
    Leticia Gonzalez Sociology

Graduate College Scholarship Recipients

The Graduate College provides these scholarships to encourage students with intellectual, creative, and leadership promise to complete a master's or doctoral degree at Texas State University. These scholarships are available for newly admitted and continuing students (but see college restrictions in the detailed description). The award amount is $1,000 per semester. The scholarship may be awarded for up to three semesters if recommended by the scholarship selection committee and approved by The Graduate College Dean. Scholarships are awarded for the academic year and disbursed on a per-semester basis.

  • Award Dates: Fall 2021 - Summer 2022

    • Student's Name Major
      Carolina Africano Arocha Business Administration
      Mubarak G. Alliyu Data Analytics & Info Sys
      Jabria Ard Accounting
      Chi Bao Data Analytics & Info Sys
      Kristen Breining Quantitative Finance & Econ
      Phoebe Duffy Quantitative Finance & Econ
      Alina Jaffer Accounting
      Kayla Jenkins Quantitative Finance & Econ
      Carson James Kennedy Quantitative Finance & Econ
      Nicole Moffitt Accounting
      Delaney Morton Human Resource Management
      Sonja E. Regelman Business Administration
      Moumita Saha Data Analytics & Info Sys
      Rodrigo Saldierna Accounting
      Hannah Torres Accounting
    • Student's Name Major
      Karina D. Aguilar Athletic Training
      Kamryn Alward Special Education
      Savannah W. Arizmendi Professional Counseling
      Thu Ya Aung School Improvement
      Kelsey A. Caudebec Adult Prof & Comm Ed
      HeeJae Chung Adult Prof & Comm Ed PhD
      Jessica A. Cirullo School Psychology
      Susanna M. Cohen Educational Leadership
      Alyssa A. Cormier Student Affairs Higher Ed
      Allie E. Crawford Developmental Education PhD
      Andres E. Da Silva Savino Exercise Science
      Mariana Davila School Psychology
      Stephanie Finau Developmental Education PhD
      Zipporah Gaines Adult Prof & Comm Ed
      Karen L. Gomez Professional Counseling
      Sana R. Hussain Professional Counseling
      Jessica Johnson Professional Counseling
      Abigail T. Kemter Student Affairs Higher Ed
      Sarah A. Landa Elementary Education
      Ashley M. Langone Professional Counseling
      Grace M. Lawrie Professional Counseling
      Christopher Le School Psychology
      Jeremy D. Leavell Professional Counseling
      Jeremy Loomis-Norris Educational Technology
      Destiny A. Luna Professional Counseling
      Brian T. Lyke Student Affairs Higher Ed
      Kathryn C. Malone Professional Counseling
      Alejandra M. Mattingly Professional Counseling
      Genevieve Mcdonald Secondary Education
      Courtney L. Mcelhaney Peebles Adult Prof & Comm Ed PhD
      Danielle L. McEwen Developmental Education PhD
      Nikol Metaxa Rozenfeld Professional Counseling
      Laila M. Michaud Professional Counseling
      April Mouton School Improvement
      Amanda Ondrey Developmental Education
      Rebecca L. Orona School Psychology
      Michael T. Ota School Improvement
      Kathleen J. Pedersen Professional Counseling
      Yvette Regalado Developmental Education PhD
      Gabriella C. Rolfe Reading Education
      Humberto Santos Adult Prof & Comm Ed PhD
      Katsuya Sato Adult Prof & Comm Ed
      Marcelino J. Saucedo Elemen Ed-Bilingual/Bicult
      Jessica E. Seagraves Secondary Education
      Tyler K Terry Secondary Education
      Abi Tesfaye Professional Counseling
      Kaylin Thomae Public Health Ed & Prom
      Cecilia Trujillo School Improvement
      Bailey C. Weishaar Exercise Science
    • Student's Name Major
      Rachel L. Aho Theatre
      AnnDee Alvidrez Theatre
      Stephan R. Arce-Penedo Music
      Kathryn C. Camacho Mass Communication
      Yoojin Cho Mass Communication
      Jess Fiene Theatre
      Nikkei Flores Music
      Angelica C. Hadiwibowo Theatre
      Stacy Hawking Theatre
      Allison T. Jones Mass Communication
      Rossina Lozoya Theatre
      Mackenzie Mulligan Theatre
      Christopher D. Murphy Music
      Kirara Nagatsuka Communication Studies
      Esther Park Music
      Ryan M. Scarlata Theatre
    • Student's Name Major
      Jody M. Allen Physical Therapy
      Gwen Alpers Healthcare Administration
      Sarah E. Claussen Communication Disorders
      Kaylyn M. Court Communication Disorders
      Stefanie R. Culp Physical Therapy
      Rhiannon M. Eich Leadership & Admin in Nursing
      Albina Ferguson Physical Therapy
      Mary E. Gerken Physical Therapy
      Charles D. Giacona Physical Therapy
      Joy D. Hall Communication Disorders
      Samantha A. Hatcher Physical Therapy
      Katharine A. Heinemann Healthcare Administration
      Brooke Z. Herzog Healthcare Administration
      Kailey M. Hill Health Information Mgt
      Afroza Khan Respiratory Care
      Alex La Plant Physical Therapy
      Reagan Luce Physical Therapy
      Brad Ogden Physical Therapy
      Natalie M. Pashby Physical Therapy
      Marcus T. Ripley Physical Therapy
      Kambri S. Steadman Physical Therapy
      Emily N. Tobben Physical Therapy
      Claudya M. Torres Communication Disorders
      Layton A. Tubbs Physical Therapy
      Andrea I. Villarreal Communication Disorders
      Sally Wiethoff Health Information Mgt
      Jennifer L Ziemke Communication Disorders
    • Student's Name Major
      Shelby N. Acosta Geog Resource & Envir
      Andrew T. Adams Geography
      Michael N. Agugom Creative Writing
      Christopher J. Anderson Geographic Info Science PhD
      Chijioke I. Anyanwu Geographic Info Science PhD
      Jessica Bagwell Creative Writing
      Georgia K. Bloomstrand Creative Writing
      Maggie E. Breuer Anthropology
      Sabah Carrim Creative Writing
      Krysten A. Cruz Applied Anthropology PhD
      Kei-lah R. Dowdy Creative Writing
      Shelby L. Garza Applied Anthropology PhD
      Devora S. Gleiber Applied Anthropology PhD
      Justin Z. Goldstein Applied Anthropology PhD
      Stephanie M. Grossman Creative Writing
      Aaron T. Hand Creative Writing
      Jose A. Hernandez Dementia & Aging Studies
      Elena Hernandez Melendez Spanish
      Alain J. Hirwa Creative Writing
      Sol Huerta Creative Writing
      Sojung Huh Geographic Education PhD
      Bryce M. Jeter Literature
      Haley M. Johnson Geography
      Molly A. Kaplan Applied Anthropology PhD
      Catarina N. Kissinger Applied Philosophy & Ethics
      Amelia C. Konda Anthropology
      Mayowa Lasode Geographic Info Science PhD
      Jesse E. Latimer Anthropology
      Donald C. MacPhail Psychological Research
      Kathryn M. McDaniel Geography
      Adam J. McDonald Creative Writing
      Kaitlyn C. McKenna Anthropology
      Montana R. McMahon Political Science
      Steven C. Mesquiti Psychological Research
      Molly Miranker Geography PhD
      Wesley A. Moore History (Public History)
      Chisom L. Ogoke Creative Writing
      Alessandra Rizzo Esposito Psychological Research
      Ivanna Robledo Applied Anthropology PhD
      Neha R. Shrestha Psychological Research
      Courtney Beth Siegert Applied Anthropology PhD
      Chayanika Singh Geographic Info Science PhD
      Stacy De Stone Dementia & Aging Studies
      Andi Tawwater Applied Anthropology PhD
      Jaclyn Tirres History (Public History)
      Hilda R. Torres Applied Anthropology PhD
      Tasnuva S. Udita Geographic Info Science PhD
      Sylvia Umutesi Karenzi Creative Writing
      Raymond Vagell Applied Anthropology PhD
      Madeline T. Wade Geography
      Emilie L. Wiedenmeyer Applied Anthropology PhD
    • Student's Name Major
      Carlos I. Acevedo Mathematics Education
      Michelle E. Adcock Aquatic Res & Int Biology
      Abu Sayed Mohammad Akid Construction Management
      Ghadeer Ahmed H. Alabandi Computer Science PhD
      Saika Anne Biology
      James D. Banks Matrls Sci Engnr Comr
      Grant Bassett Aquatic Res & Int Biology
      Maria C. Belduque Correa Matrls Sci Engnr Comr
      Mohammad Maruf Billah Aquatic Res & Int Biology
      Ember A. Bower Wildlife Ecology
      Meraj Fallah Abed Biology
      Haitao Gong Matrls Sci Engnr Comr
      Christian A. Guajardo Wildlife Ecology
      Daniel A. Guerra Aquatic Res & Int Biology
      Emma E. Guest Wildlife Ecology
      Alexis V. Guzman Population & Conservat Bio
      Md Abdul Halim Matrls Sci Engnr Comr
      Fuad Hasan Engineering
      Chandan Q. Howlader Matrls Sci Engnr Comr
      Md Fantacher Islam Engineering
      Anupam K.C. Matrls Sci Engnr Comr
      Mandesh Khadka Engineering
      Sindura Subanemy Kandasamy Kularajan Mathematics Education
      Elizabeth M. Kurpiers Wildlife Ecology
      Dixizi Liu Engineering
      Toni MacCrossan Biology
      Shubha Rajya Laxmi Malla Matrls Sci Engnr Comr
      Dillon Monroe Aquatic Res & Int Biology
      Mehrab Nodehi Engineering
      Rajon P. Pantha Engineering
      Dinesh S. Pujara Aquatic Res & Int Biology
      Jibesh Kanti Saha Engineering
      Jannatul Shefa Engineering
      Brittany Stamps Wildlife Ecology
      Sree Nirmillo Biswash Tushar Engineering
      Leah A. Woolam Aquatic Res & Int Biology
      Jyothi P. Yerra Computer Science
      Kimia Zandbiglari Technology Management
  • Award Dates: Fall 2020 - Summer 2021

    • Student's Name Major
      Fadeke Adeniyi Data Analytics & Inf Sys
      Liesel J. Bass Accounting
      Alexandra N. Brace Business Administration
      Cory R. Cogley Business Administration
      Amanda Craig Accounting
      Caroline R. Cryer Business Administration
      Bindu Doddapaneni Accounting & Info Tech
      Tara B. Earle Business Administration
      Madison A. Gessner Business Administration
      Jedadiah Jamerson Business Administration
      Addison N. LePere Accounting
      Imani N. McDonald Marketing Res & Analysis
      Shaylah G. McVay Business Administration
      Limla S. Paul Data Analytics & Inf Sys
      Roxi M. Reese Accounting
      Sonny Regelman Business Administration
      Craig T. Schank Business Administration
      Sneha Susan Varghese Data Analytics & Inf Sys
      Taralyn G. Wass Business Administration
    • Student's Name Major
      Karina D. Aguilar Athletic Training
      Savannah W. Arizmendi Professional Counseling
      Thu Ya Aung School Improvement
      Jacqueline Borrego School Psychology
      HeeJae Chung Adult, Prof, & Comm Ed
      Susanna M. Cohen Educational Leadership
      Elyse R. Coleman Special Education
      Raechel R. Cordy School Psychology
      Andres E. Da Silva Savino Exercise Science
      Mariana Davila School Psychology
      Kelsey N. Dusold Professional Counseling
      Joanna Ellis Adult, Prof, & Comm Ed
      Jessica C. Enyioha School Improvement
      Hannah Fields Student Affairs Higher Ed
      Stephanie M. Finau Developmental Education
      Jeyton M. Freed Special Education
      Katrina N. Harris Exercise Science
      Ashley J. Hentges Educational Leadership
      Christie M. Hill-Troglin Cox Developmental Education
      Kris Hollingsworth Adult, Prof, & Comm Ed
      Russell A. Jablonowski Special Education
      Jessica Johnson Professional Counseling
      Susanna M. Kaufman Professional Counseling
      Abigail T. Kemter Student Affairs Higher Ed
      Bethany L. Kimbell Professional Counseling
      Heather N. Kristoff Adult, Prof, & Comm Ed
      Princess M. Lane Student Affairs Higher Ed
      Ashley M. Langone Professional Counseling
      Christopher Le School Psychology
      Taylor M. Levy Public Health Ed & Prom
      Laurin Lewis Professional Counseling
      Maria G. Martinez Cantellano Student Affairs Higher Ed
      Melissa Maurer Elementary Education
      Qy'Darrius Z. Mceachern Student Affairs Higher Ed
      Nikol Metaxa Rozenfeld Professional Counseling
      Jessica E. Millan Alavez Elementary Education
      Kai Novak Professional Counseling
      Michael T. Ota School Improvement
      Sabrina A. Perez School Improvement
      Harika Pingali Exercise Science
      Peggy A. Richmond Adult, Prof, & Comm Ed
      Humberto d Santos Adult, Prof, & Comm Ed
      Jessica E. Seagraves Secondary Education
      Kevin J. Smith Professional Counseling
      Kent D. Stormans Professional Counseling
      Sierra C. Sullivan Adult, Prof, & Comm Ed
      Gail Bernadine Sylvester-Conrad Educational Technology
      Veronika Teiler Public Health Ed & Prom
      Cecilia Trujillo School Improvement
      Sarah Turner Therapeutic Recreation
      Bailey C. Weishaar Exercise Science
      Catherine E Williams Student Affairs Higher Ed
    • Student's Name Major
      Kat Buckler Music
      Kathryn C Camacho Mass Communication
      Kelsey M Carver Communication Studies
      Yoojin Cho Mass Communication
      HeeJae Chung Corp Comm & Trng
      Maximilla W DeBerardine Theatre
      Gabriela C Di Sarli Communication Design
      Daniel Galindo Communication Studies
      Leonardo I Hernandez Silva Music
      Andi Ivins Music
      Corey A Jones Theatre
      Esther Park Music
      Sa Ra Park Music
      Vic Shuttee Theatre
      Riki Van Meter Communication Studies
    • Student's Name Major
      Jody M. Allen Physical Therapy
      Taylor Barnes Physical Therapy
      Seth Blankenship Physical Therapy
      Amber N. Bonneau Physical Therapy
      Molly Q. Clayton Psy Ment Hlth Nur Pract
      Christy V. Coe Physical Therapy
      Jennifer L. Cokley Physical Therapy
      Kaylyn M. Court Communication Disorders
      Stefanie R. Culp Physical Therapy
      Jorge E. Diaz Physical Therapy
      Albina Ferguson Physical Therapy
      Charles D. Giacona Physical Therapy
      Joy D. Hall Communication Disorders
      Paige N. Hooper Physical Therapy
      Lindsay N. Iuen Physical Therapy
      Bobbi L. Jones Communication Disorders
      Afroza Khan Respiratory Care
      Alex La Plant Physical Therapy
      Emily M. Leonard Physical Therapy
      Reagan Luce Physical Therapy
      Quan Nguyen Communication Disorders
      Rafael Perez Physical Therapy
      Mindy J. Petty Leadership & Admin in Nurs
      Shelby B. Reyna Physical Therapy
      Morgan C. Riggins Physical Therapy
      Arantxa Saucedo Communication Disorders
      Emily N. Tobben Physical Therapy
      Grace A. Van De Hoef Communication Disorders
    • Student's Name Major
      Caleb O. Ajinomoh Creative Writing
      Nour B. Al Ghraowi Creative Writing
      Delainey A. Alexander Technical Communication
      Madiha N. Ali Psychological Research
      Kennedy S. Anderson Psychological Research
      Nkiacha Atemnkeng Creative Writing
      Dane Atkins Geography PhD
      Petra M. Banks Applied Anthropology PhD
      Melissa B. Bell Public Administration
      Natalie C. Brown Creative Writing
      Kaitlyn Burd Creative Writing
      Cole J. Clawson Anthropology
      Wade E. Dittburner Creative Writing
      Samuel K. Downs Creative Writing
      Brenda Fagan Dementia & Aging Studies
      Lisa R. Fournier Dementia & Aging Studies
      Casey A. Frank Dementia & Aging Studies
      Walter W. Furness Geography PhD
      Shelby L. Garza Applied Anthropology PhD
      Devora S. Gleiber Applied Anthropology PhD
      Justin Z. Goldstein Applied Anthropology PhD
      Kaitlin F. Grelle Psychological Research
      Stephanie M. Grossman Creative Writing
      Alexia B. Gutierrez Applied Sociology
      Kristen N. Hardin-Sigler Psychological Research
      Sol Huerta Creative Writing
      Sojung Huh Geographic Ed PhD
      Ayodeji E. Iyanda Geographic Info Sci PhD
      Asa A. Johnson Creative Writing
      Molly A. Kaplan Applied Anthropology PhD
      Taylor M. Kirby Creative Writing
      Andrei Kushkin Geographic Info Sci PhD
      Mayowa Lasode Geographic Info Sci PhD
      Lindsay Loftin Sustainability Studies
      Shadi Maleki Geographic Info Sci PhD
      Derek J. Mangino Sirvent Psychological Research
      Cindy J. Mays Sociology
      Molly Miranker Geography PhD
      Mariah E. Moe Applied Anthropology PhD
      Milad Mohammadalizadehkorde Geographic Info Sci PhD
      Ashley C. Myers Psychological Research
      Luise C. Noe Literature
      Alejandra R. Pasillas Legal Studies
      Christopher J. Pierce Geography PhD
      Daria Ponstingel Geography PhD
      John M. Ponstingel Geography PhD
      Jennifer A. Riegel Creative Writing
      Alessandra Rizzo Esposito Psychological Research
      Ivanna Robledo Anthropology
      Kassandra G. Rocha Sociology
      Sarah Rose Rosenbaum Rhetoric & Composition
      Ally Schlandt Geography
      Evan Schmiedehaus Applied Philosophy & Ethics
      Courtney Beth Siegert Applied Anthropology PhD
      Chayanika Singh Geographic Info Sci PhD
      Amanda Spradlin Sustainability Studies
      Katherine M Sturdivant Geography
      Joy C. Tatem Anthropology
      Sylvia Umutesi Karenzi Creative Writing
      Raymond Vagell Applied Anthropology PhD
      Aubrey Ward Creative Writing
      Jennifer R. Whitcomb Public Administration
      Emilie L. Wiedenmeyer Applied Anthropology PhD
    • Student's Name Major
      Adeniji E. Adetayo Matrls Sci Engnr Comr
      Noushin Azami Computer Science PhD
      Grant Bassett Biology
      Padam S. Bhatt Aquatic Res & Int Biology
      Sourav Das Engineering
      Lino R. Guajardo Mathematics Education PhD
      Chandan Q. Howlader Matrls Sci Engnr Comr
      Sayed Rezwanul Islam Engineering
      Samuel W Kimmel Matrls Sci Engnr Comr
      Mehmet Kirmizi Mathematics Education PhD
      Sindura Subanemy K Kularajan Mathematics Education PhD
      Shubha Rajya Laxmi Malla Matrls Sci Engnr Comr
      Lingyu Meng Engineering
      Dillon Monroe Aquatic Res & Int Biology
      Aziza Nahar Engineering
      Tania Pena Wildlife Ecology
      Dinesh S. Pujara Aquatic Res&Int Biology
      Tamima Rashid Engineering
      Damilola O. Runsewe Matrls Sci Engnr Comr
      Rebekah J. Rylander Aquatic Res & Int Biology
      Jibesh Kanti Saha Engineering
      Puja Rani Saha Engineering
      Willis P. Sontheimer Wildlife Ecology
      Brittany Stamps Wildlife Ecology
      Jacquelyn M. Tleimat Wildlife Ecology
      Melissa Villatoro Castaneda Population & Conservat Bio
      Leah A. Woolam Aquatic Res & Int Biology
  • Award Dates: Fall 2019 - Summer 2020

    • Student's Name Major
      Onyinyechi Rosemary Akubueze Human Resource Management
      Shane L. Brinkley Business Administration
      Ashley Lynn Dyal Accounting
      Jabria Larae Gentry Human Resource Management
      Christopher L. Guyette Business Administration
      Jedadiah Jamerson Business Administration
      Rico Antero Laitinen Business Administration
      Imani Nuari McDonald Marketing Research & Analysis
      Emily Ruth Morris Business Administration
      Jessica Ramos-Karmaker Business Administration
      Shane Lamar Stockton Accounting
    • Student's Name Major
      Thu Ya Aung School Improvement PhD
      Natasha Andrea Barlow Professional Counseling
      Marcus James Case Exercise Science
      Mark Anthony Chavez Stud Affairs in Higher Ed
      HeeJae Chung Ad, Prof, & Com Ed PhD
      Elyse Rachelle Coleman Special Education
      Elizabeth Massey Dickey Professional Counseling
      Kelsey Ni Dusold Professional Counseling
      James Michael Dyer Developmental Educ PhD
      Jessica Chika Enyioha School Improvement PhD
      Katelyn Elaine Fife Professional Counseling
      Stephanie Marie Finau Developmental Educ PhD
      Andrew Edward Gonzalez Exercise Science
      Amanda Liljan Handsbur Stud Affairs in Higher Ed
      Miranda Elizabeth Hanson Special Education
      Malikah Pitts Harvey Ad, Prof, & Com Ed PhD
      Nicholas Richard Henry Ad, Prof, & Com Ed PhD
      Ashley Joanna Hentges Educational Leadership
      Christie Marie Hill-Troglin Cox Developmental Educ PhD
      Brittany Marie Hyden Ad, Prof, & Com Ed PhD
      Cathie Jean Stud Affairs in Higher Ed
      Holly H Kendall Exercise Science
      Heather Nicole Kristoff Ad, Prof, & Com Ed PhD
      Taylor Madison Levy Health Education
      Sidney T. Lopez Stud Affairs in Higher Ed
      Ashton Noelle Malone Therapeutic Recreation
      Barrie Ellen McGee Developmental Educ PhD
      David William McNiel Recreation Management
      Lois Wambui Ndungu Secondary Education
      Kylie Nicole Nodorft Exercise Science
      Sabrina Amy Perez School Improvement PhD
      Michael Tremaine Perkins School Improvement PhD
      Peggy Ann Richmond Ad, Prof, & Com Ed PhD
      Elizabeth Maria Rodriguez Special Education
      William Michael Rodriguez Educational Leadership
      Humberto de Faria Santos Ad, Prof, & Com Ed PhD
      Alicia Kim Stites Stud Affairs in Higher Ed
      Sierra Catherine Sullivan Ad, Prof, & Com Ed PhD
      Megan Maria Thornton Stud Affairs in Higher Ed
      Catherine Leigh Till Stud Affairs in Higher Ed
      Cecilia Trujillo School Improvement PhD
      Maria Magdalena Ureta Viroga School Improvement PhD
      Isabel Celeste Valdez Exercise Science
      Sarah Ann Weaver Professional Counseling
      Elizabeth Ann Weltzin Elementary Education
      Yan Yi Wong Elementary Education
      Amanda Rene Young Ad, Prof, & Com Ed PhD
    • Student's Name Major
      Lyanne Alvarado Music
      Lauren Nicole Gould Music
      Caroline Marie Haywood Communication Studies
      Katherine Michelle Head Communication Studies
      Andrew Alexander LaRusch Music Education
      Hollie Amanda Nanes Theatre
      Thi H Nguyen Communication Design
      Brittany Jordan Robinson Mass Communication
      Alejandro Alfonso Rodriguez Theatre
      Victor Ruiter Shuttee Theatre
      Dillon Robert Sorensen Communication Design
      Aaron Francis Sparks Theatre
      Alexander A Stearns Theatre
      Sophia Lynn Taylor-Burton Communication Studies
      John Keith Vinzant Music
      Jett Matthew Walker Music
      Teresa Wittenbach Wingfield Communication Design
    • Student's Name Major
      Christy Valorie Coe Physical Therapy
      Errin Lindsay Delperdang Physical Therapy
      Alexia Lizbeth Herrera Physical Therapy
      Lindsay Nicole Iuen Physical Therapy
      Paige Denee Johnson Physical Therapy
      Bobbi Leigh Jones Comm Disorders
      Amrit Kaur K Munjeet Singh Comm Disorders
      Jenna Erin Lane Comm Disorders
      Torey Lynn Lasater Physical Therapy
      Kyndria Chanel Martin Health Information Mgt
      Stephanie Ortiz Recio Healthcare Admin
      Jessica L Overgoner Respiratory Care
      Oscar Antonio Paz Health Information Mgt
      Mercia Yukiko Praxede Bakouetila Physical Therapy
      Jane Eugee Rha Physical Therapy
      Morgan Claire Riggins Physical Therapy
      Lyandria Monique Taylor Physical Therapy
      Grace Adrianna Velasco Van De Hoef Comm Disorders
      Bethany Raegan Voight Health Information Mgt
    • Student's Name Major
      Mindy Helen Adams Creative Writing
      Delainey Anne Alexander Technical Commun
      Amber Renee Avila Literature
      Alexis Ja'net Baide Anthropology
      Melissa Brooke Bell Public Administration
      Meghann Elizabeth Bolton Creative Writing
      Brady William Campana Brickner-Wood Creative Writing
      Natalie Caroline Brown Creative Writing
      Kaitlyn Marie Burd Creative Writing
      Adam E Clark Geography PhD
      Hailey Gabrielle Collord-Stalder Anthropology
      Whitney Alyse Finch Psychological Research
      Ashley Elise Frost Psychological Research
      Walter William Furness Geography PhD
      Devora Shayna Gleiber Applied Anthropology PhD
      Justin Curtis Gorney Literature
      Alexia Bonita Gutierrez Applied Sociology
      Joshua Brian Hodge Geography PhD
      Ayodeji Emmanuel Iyanda Geographic Info Sci PhD
      Molly Ann Kaplan Anthropology
      Taylor Mary Kirby Creative Writing
      Alyssa Palmire Kopecki Psychological Research
      Andrei Kushkin Geographic Info Sci PhD
      Mayowa Kayode Lasode Geographic Info Sci PhD
      Christina Wright Lopez Geography PhD
      Ryan Shane Lopez Creative Writing
      Anna Beth Madden-Rusnak Psychological Research
      Robert Franklin Madole Creative Writing
      Shadi Maleki Geographic Info Sci PhD
      Molly Miranker Geography PhD
      Milad Mohammadalizadehkorde Geographic Info Sci PhD
      Aspen Navarro Sustainability Studies
      Chisom Lisa Ogoke Creative Writing
      Ayodamola Olaide Olanipekun Public Administration
      Christopher James Pierce Geography PhD
      Sarah Alice Piercy Rhetoric & Composition
      Jennifer Alexis Riegel Creative Writing
      Jason Jonathan Rivas History
      Courtney Coffey Siegert Applied Anthropology PhD
      Chayanika Singh Geographic Info Sci PhD
      Christopher Ryan Solis Literature
      Katherine Marie Sturdivant Geog Resource & Envir
      David Matthew Szpakowski Geography PhD
      Tasnuva S Udita Geographic Info Sci PhD
      Laura Vazquez Arreguin International Studies
      Megan Felicia Veltri Anthropology
      Delorean St Clair Wiley Geography PhD
      Chad David Williams Geography
    • Student's Name Major
      Adeniji Emmanuel Adetayo Mat Sci, Engin, Commer
      Oluwadamilare Israel Afolabi Biology
      Luis Alfredo Albiter Chemistry
      Sazida Binta Islam Engineering
      Ali Ghanbari Mat Sci, Engin, Commer
      Layla Guyot Mathematics Education PhD
      Geovanni Hernandez Engineering
      Arseniy Kolonin Population & Cons Bio
      Meaghan Ann McCormack Aquatic Res & Int Bio PhD
      Lingyu Meng Engineering
      Faraz Moghimi Engineering
      Mahmuda Akter Monne Mat Sci, Engin, Commer
      Rebekah Grace Murrell Mathematics
      Mehrab Nodehi Engineering
      Oluwasegun Gabriel Olanrewaju Engineering
      Soma Sarker Engineering
      Tasneem Khan Shifa Engineering
      Shashwat Sirsi Aquatic Res & Int Bio PhD
      Fei Sun Mat Sci, Engin, Commer
      Md Abdul Ahad Talukder Mat Sci, Engin, Commer
      Starla Gayle Thornhill Aquatic Res & Int Bio PhD
      Anthony Alden Tucci Mathematics Education PhD
      Junye Wen Computer Science PhD
  • Award Dates: Fall 2018 - Summer 2019

    • Student's Name Major
      Shane Brinkley Business Administration
      Chandler Franklin Business Administration
      Amanda Greenfield Business Administration
      Christopher Guyette Business Administration
      Jill Jackson Accounting and Information Technology
      Rico Laitinen Business Administration
      Julia Lara Accounting and Information Technology
      Zachary McDowell Business Administration
      Christopher Mickelson Business Administration
      Emily Morris Business Administration
      Jessica Ramos-Karmaker Business Administration
      Shaylah Smith Business Administration
      Jace Wann Business Administration
    • Student's Name Major
      Natasha Barlow Professional Counseling
      Nicole Barrios Student Affairs in Higher Education
      Elizabeth Brown Special Education
      Miranda Candia Therapeutic Recreation
      Blaine Carpenter School Improvement
      Carlie Caruthers Student Affairs in Higher Education
      Ya-Wen Chen Therapeutic Recreation
      Griselda Conde-Holman Reading Education
      Brittany Davis Adult, Professional, & Community Education
      Elizabeth Dickey Professional Counseling
      Rasley Easley Professional Counseling
      Jessica Enyioha School Improvement
      Sara Espinoza Educational Leadership
      Dana Fitzpatrick Adult, Professional, & Community Education
      Sandi Frischmuth Professional Counseling
      Reba Fuggs Adult, Professional, & Community Education
      Rebecca Gigliotti Adult, Professional, & Community Education
      Andrew Gonzalez Health Education
      Cecilia Guajardo Elementary Education
      Dantrel Hargers Student Affairs in Higher Education
      Nicholas Henry Adult, Professional, & Community Education
      Elizabeth Hewett Developmental Education
      Ann Marie Hicks School Improvement
      Ashlyn Hildebrandt Exercise Science
      Meagan Hoff Developmental Education
      Analeasa Holmes School Improvement
      Dominic Infante Educational Leadership
      Stephanie Jarrett Developmental Education
      Devyn Justice School Psychology
      Shira Klazmer Professional Counseling
      Megan Krou Developmental Education
      Jillian Krulac Student Affairs in Higher Education
      Brenda Lenartowicz Adult, Professional, & Community Education
      Katriel Lopez Therapeutic Recreation
      John Lowney Adult, Professional, & Community Education
      Elisabeth Marino School Psychology
      Terrance McClain Adult, Professional, & Community Education
      Kristen Mcmath Professional Counseling
      Danette Myers Adult, Professional, & Community Education
      Alexander Patlan Student Affairs in Higher Education
      Margaret Peck Professional Counseling
      Richard Pelton School Improvement
      Alexander Pina Exercise Science
      Shelly Rhymes Elementary Education
      Christopher Rivera Secondary Education
      Sophie Schalla Professional Counseling
      Sierra Sullivan  Adult, Professional, & Community Education
      Sara Torres School Improvement
      Maria Magdalena  Ureta Viroga School Improvement
      Isabel Valdez Exercise Science
      Diana Villatoro Student Affairs in Higher Education
    • Student's Name Major
      Raylyn Bowers Mass Communication
      Mikaela Buck Communication Design
      Boris Chalakov Music
      Thomas Delbello Theatre
      Jordan Golembeski Communication Design
      Raquel Gomez Escamilla Music
      Lauren (Lauryn) Gould Music
      Kaila (Paloma) Gray Mass Communication
      Megan Gray Mass Communication
      Chanda Hawthorne Theatre
      Rolando Murillo Communication Design
      Victor Shuttee Theatre
      Shannon Tefertiller Communication Studies
      Bruce Turk Theatre
      Caitlin Turnage Theatre
      John Vinzant Music
      Audrey Webb Theatre
      Teresa Wingfield Communication Design
    • Student's Name Major
      Mercia Bakouetila Physical Therapy
      Cody Basch Healthcare Administration
      Katie Biggerstaff Physical Therapy
      Zachary Buck Physical Therapy
      Errin Delperdang Physical Therapy
      Jaclynn Derrick Health Information Management
      Dobie Drost Communication Disorders
      Sarah Edmiston Physical Therapy
      Tiara Flores Respiratory Care
      Kyle Francis Respiratory Care
      Yvette Garza Communication Disorders
      Kelsey Green Physical Therapy
      George Hebel Physical Therapy
      Rebecca Johnston Health Information Management
      Ericca Longbrake Communication Disorders
      Rashmi Marediya Family Nurse Practitioner
      Christina Mortenson Family Nurse Practitioner
      Aarthy Palani Healthcare Administration
      Andrea Pantoja Physical Therapy
      Christi-Ann Prado Communication Disorders
      Shelby Reyna Physical Therapy
      Ryan Roessler Physical Therapy
      Lucina Rohrs Physical Therapy
      Sravani Soma Healthcare Administration
      Haleigh Straube Communication Disorders
      Christina Turrietta Health Information Management
      Rosa Perez Vallejos Communication Disorders
    • Student's Name Major
      Amber Avila Literature
      Tajudeen Basiru Public Administration
      Melissa Bell Public Administration
      Aaron Bonnette Psychological Research
      Brady Brickner-Wood Creative Writing
      Brianna Brown Sociology
      Kaitlyn Burd Creative Writing
      Sara Caldwell Dementia & Aging Studies
      Matthew Chesnut Political Science
      Jamilah Christiansen Sociology
      Elizabeth Clausen Creative Writing
      Hailey Collord-Stalder Anthropology
      Meghalee Das Technical Communication
      Callie De La Cerda Psychological Research
      Valeria Estrada History
      Laney Feeser Anthropology
      Niki Hayatbini Psychological Research
      Jasmine Hernandez Applied Sociology
      Joshua Hodge Geography Ph.D.
      Ayodeji Iyanda Geographic Information Science
      Robert Jorash Rhetoric & Composition
      Molly Kaplan Anthropology
      Erkam Koca Legal Studies
      Alyssa Kopecki Psychological Research
      Lauren Koutlias Anthropology
      Mayowa Lasode Geographic Information Science
      Mael Le Noc Geography Ph.D.
      Zachary Lindsey Anthropology
      Shelby Lipschuetz Psychological Research
      Christina Lopez Geography Ph.D.
      Ryan Lopez Creative Writing
      Meaghan Loraas Creative Writing
      Robert Madole Creative Writing
      Shadi Maleki Geographic Information Science
      Jessica Martinez Creative Writing
      Edward Mathis Creative Writing
      Coriana McDonald History
      David Mills Geography Ph.D.
      Molly Miranker Geography Ph.D.
      Ayodamola Olanipekun Public Administration
      William Pellett Creative Writing
      Nicholas Pohl Geography
      Krista Pollett History
      Rebekah Proffer Creative Writing
      Madison Reitler History
      Jason Rivas History
      Anthony Robinson Psychological Research
      Sandra Sidi Creative Writing
      Angela Smith Political Science
      Morgan Snyder Psychological Research
      Mark Stern Psychological Research
      Tamara Tyner Anthropology
      Megan Veltri Anthropology
      Miah Wagnon Public Administration
      Emilie Wiedenmeyer Anthropology
      Luke William Creative Writing
      Chad Williams Geography
      Luann Williams Spanish
      Blathana Zimmermann Legal Studies
      Caroline Znachko Anthropology
    • Student's Name Major
      Adeniji Adetayo Materials Science, Commercialization, and Engineering
      Abdullah Al Bashit Engineering
      Christophe Chahine Biology
      Timothy Cioffi Biology
      James Egbu Chemistry
      Leah Erenwert Mathematics
      Zachery Forsburg Aquatic Resources
      Ali Ghanbari Technology Management
      Cory Goff Aquatic Resources
      Md Inzamam Ul Haque Engineering
      Mehedhi Hasan Materials Science, Commercialization, and Engineering
      Rohit Katti Biology
      Christina Koehne Mathematics Education
      Lisa Koetke Biology
      Arseniy Kolonin Population & Conservation Biology
      Dalila Loiacomo Aquatic Resources
      Logan Maxwell Population & Conservation Biology
      Mithil Mazumder Materials Science, Commercialization, and Engineering
      Lingyu Meng Engineering
      Mahmuda Akter Monne Materials Science, Commercialization, and Engineering
      Brianna Norbury Biochemistry
      Dinesh Pujara Aquatic Resources
      Temitope Runsewe Engineering
      Moumita Saha Engineering
      Shashwat Sirsi Aquatic Resources
      Md Abdul Ahad Talukder Materials Science, Commercialization, and Engineering
      Imokhai Tenebe Engineering
      Andrea Villamizar Gomez Aquatic Resources
      Fatema Tuz Zohra Engineering
  • Award Dates: Fall 2017 - Summer 2018

  • Award Dates: Fall 2016 - Summer 2017

    • Student's Name Program
      Nathan Bannert Accounting
      Jackson Belcher Business Administration
      Christopher Choma Accounting & Information Technology
      Jesse Crider Business Administration
      Meghalee Das Business Administration
      Xialing Deng Business Administration
      Trang Thi Huyen Do Accounting
      Monica Dowd Business Administration
      Jordan Draper Accounting
      Jamison Driskill Business Administration
      Collin Ganci Accounting
      Andrew Guerrero Business Administration
      Gina Higby Business Administration
      Ayoung Kim Accounting
      Nickolas Kubik Business Administration
      Lisa Ledesma Accounting
      Lu Li Business Administration
      Adam Middleton Business Administration
      Nayeema Nasrin Accounting & Information Technology
      Jennifer Paul Business Administration
      Amanda Perez Business Administration
      Jaclyn Ramirez Business Administration
      Rubina Rios Accounting
      Lauren Savage Fleming Business Administration
      Matthew Shea Business Administration
      Matthew Watt Business Administration
      Yi Zhang Accounting
    • Student's Name Program
      Jan Adversario Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Oscar Arroyo School Improvement - PhD
      Kelly Blake Professional Counseling
      Veronica Cruz Elementary Education Bilingual/Bicultural
      Leslie de la Rosa Student Affairs in Higher Education
      Denise Deckard Educational Leadership
      Peggy Everett Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Darolyn Flaggs Developmental Education - PhD
      Kelly Green Reading Education
      Yolanda Grijalva School Improvement - PhD
      Swati Gulwani Exercise Science
      Sean Hembrick Student Affairs in Higher Education
      Elizabeth Hernandez Student Affairs in Higher Education
      Elizabeth Hewett Developmental Education - PhD
      Orlando Hinojosa Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Theresa Hoang Developmental Education - PhD
      Meagan Hoff Developmental Education - PhD
      Rachelle Furness Developmental Education - PhD
      Aven Jackson Student Affairs in Higher Education
      Karen Johnston-Ashton Developmental Education - PhD
      Erik Jones Special Education
      Shelia Jones Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Julie Kelly Exercise Science
      Stephanie Kristynik School Psychology
      Megan Krou Developmental Education - PhD
      Russell Krummell School Improvement - PhD
      Katherine Lewis School Improvement - PhD
      Tanya Long School Improvement - PhD
      John Lowney Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Shannon Luis School Improvement - PhD
      Terrance McClain Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Carmen Mercedez Deveopmental Education
      Daniel Miranda Contreras Adult, Professional, and Community Education
      Michele Monserrate School Psychology
      Jessie Mundfrom Secondary Education
      Erika Nielson Vargas Developmental Education - PhD
      Kristie O'Donnell Developmental Education - PhD
      Karina Ogunlana Student Affairs in Higher Education
      Richard Pelton School Improvement - PhD
      Peter Price School Improvement - PhD
      Kexin Ren Student Affairs in Higher Education
      Erin Scanlon Developmental Education - PhD
      Piper Stankard Secondary Education
      Stephanie Tilley Student Affairs in Higher Education
      Isaac Torres School Improvement - PhD
      Rachel Trembley Professional Counseling
      Merih Ugurel Kamisli Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Skyller Walkes Adult, Professional, & Community Education - PhD
      James Windsor Developmental Education - PhD
      Jillian Zuboy Professional Counseling
    • Student's Name Program
      Isaac Byrne Theatre
      Emmalene Carberry Communication Studies
      Annalise Caudle Theatre
      Shu Ting Chang Music
      Shijun Chen Music
      Tianna Cobb Communication Studies
      Jordan Golembeski Communication Design
      Jessica Hall Music
      Keeley Hooker Music
      Kristy Melcher Communication Design
      Joshua Morrison Mass Communication
      Galvan Garcia Nabile Music
      Onyinye Chidinma Okonkwo Communication Studies
      Wen Bin Ong Music
      Micah Parker Music
      Analee Paz Communication Design
      Charles Quarterman Communication Design
      Lindsay Starr Communication Design
      Zachary Vernon Communication Design
      Audrey Webb Theatre
      Lisa Willard Communication Design
      Matthew Winn Communication Studies
      Karen Kai Yuan Yong Music
      Thornton Young Theatre
      Qian Yu Mass Communication
    • Student's Name Program
      Jon Brown Healthcare Administration
      Thaddeus Brown Physical Therapy
      Sean Buchner Physical Therapy
      Mandy Cameron Family Nurse Practitioner
      Danielle Coffey Physical Therapy
      Sydney Coldwell Physical Therapy
      Erin Dean Physical Therapy
      Jose Del Toro Physical Therapy
      Sarah Edmiston Physical Therapy
      Brityn Gilman Physical Therapy
      Lindsay Jakszta Physical Therapy
      Dong Young Kim Family Nurse Practitioner
      Julia Lapo Physical Therapy
      Caitlin Lee Physical Therapy
      Kimberly McClure Physical Therapy
      Marcia Monk Communication Disorders
      Olivia Moore Communication Disorders
      Lina Padegimaite Physical Therapy
      Danielle Petroski Physical Therapy
      Jordan Pickett Communication Disorders
      Deepthi Pulluri Healthcare Administration
      Natalie Rusk Physical Therapy
      Gary Schneider Physical Therapy
      Keerthi Shabadu Healthcare Administration
      Frank Shott Physical Therapy
      Mounica Soma Healthcare Administration
      Brianna Spates Communication Disorders
      Natalie Stanislav Physical Therapy
      Thamarai Selvi Sundararajan Healthcare Administration
      Maria Urbina Communication Disorders
      Angel Young Physical Therapy
    • Student's Name Program
      Arun Acharya International Studies
      Emily Beyda Creative Writing
      Upendra Bahadur Bom Geography- PhD
      Jeanett Bosarge Geography 
      Rachel Brown History
      Elia Bueno Psychological Research
      Miguel Capote Psychological Research
      Matthew Chesnut Polictical Science
      Elaine Chu Anthropology
      Camille Cotsakis Geography
      Erin Dascher Geography- PhD
      Caroline DeBruhl Creative Writing
      Fatemeh Fereidooni Psychological Research
      Marilyse Figueroa Creative Writing
      Trisha Flournoy Psychological Research
      Shaun Ford Applied Sociology 
      Walter Furness Geography- PhD
      Marcelina Garcia Applied Sociology 
      Zahra Ghaffari Geographic Information Science-PhD
      Saeideh Gharehchahi Geography- PhD
      Devora Gleiber Anthropology
      Kelly Gourluck Sociology
      Elijah Guerra Literature
      Luke Helm Creative Writing
      James Hervey Geographic Information Science
      Alexis Hinojosa Sociology
      Ramiro Hinojosa Creative Writing
      Christopher Holtkamp Geography- PhD
      Angela Johnson Psychological Research
      Amanda Jones Psychological Research
      Chasley Jones Psychological Research
      Paula Jones Geography
      Ioannis Kamarinas Geographic Information Science-PhD
      Zahra Khani Geographic Information Science
      Brendan Lavy Geography- PhD
      Mael Le Noc Geography- PhD
      Jinhee Lee Geographic Education-PhD
      Andrea Lopez Resource & Environmental Studies
      Shadi Maleki Geography- PhD
      Phillip Mandel Creative Writing
      Emily McCuistion Anthropology
      Laura McMillan History
      Monica Medel Valdivia Geographic Information Science-PhD
      Nathaniel Moore Political Science
      Md Niaz Morshed Geographic Information Science-PhD
      Graham Oliver Creative Writing
      Alfredo Ramirez International Studies
      Yunuen Reygadas Langarica Geography- PhD
      Katherine Rompel Sociology
      Audrey Schaefer Anthropology
      Susan Sincerbox Anthropology
      Brendan Stanley Anthropology
      Katelyn Stephenson Psychological Research
      Katherine Stingley Creative Writing
      Linda-Brooke Thompson Psychological Research
      Jacob Troublefield History
      Tasnuva Udita Geographic Information Science
      Lindsey Waldenberg History
      Audrey Webb Literature
      Guixing Wei Geographic Information Science-PhD
      Samantha White Psychological Research
      Christopher Wolfe Anthropology
      Savannah Young Anthropology
      Chunhong Zhao Geographic Information Science-PhD
    • Student's Name Program
      Zachary Adcock Aquatic Resources- PhD
      Miguel Aguilar Population & Conservation Biology
      Zaid Almusaied Materials Science, Commercialization, and Engineering- PhD
      Katherine Louise Bell Aquatic Resources- PhD
      Sarah Bialik Population & Conservation Biology
      Robert Busbee Population & Conservation Biology
      Amanda Driscoe Population & Conservation Biology
      Sarah Durham Wildlife Ecology
      Mohammad Azim Ul Ekram Engineering
      Alyssa Fink Wildlife Ecology
      Zachery Forsburg Aquatic Resources- PhD
      Amara Garza Population & Conservation Biology
      Cory Goff Aquatic Resources- PhD
      Sara Hanson Interdisciplinary Studies
      Zachariah Hurdle Mathematics Education- PhD
      Md Toufikul Islam Engineering
      Mohi Uddin Jewel Engineering
      Son Young Kim Aquatic Resources- PhD
      Edward Leone Biology
      Andrew MacLaren Aquatic Resources- PhD
      Matthew Milholland Aquatic Resources- PhD
      Dinesh Kumar Murthy Engineering
      Parvathi Rajan Nair Aquatic Resources- PhD
      Kathryn Parsley Biology
      Kamal Paul Engineering
      Priscilla Pham Aquatic Resources- PhD
      Riazur Rahman Technology Management
      Ellen Robinson Mathematics  
      Joni Schneider Mathematics Education- PhD
      Md Syadus Sefat Engineering
      Brittany Webre Mathematics Education- PhD
      Kerri White Biology
      Alexander Zalmat Population & Conservation Biology
  • Award Dates: Fall 2015 - Summer 2016

    •  Student's Name  Major
      Ben Udomsinachi Akanoh Accounting & Information Technology
      Alejandra Arismendez-Lengefeld Business Administration
      Nicholas Bassett Business Administration
      Jon Blackwell Business Administration
      Tyler Borders Business Administration
      Evan Bouilly Business Administration
      Melissa Bouilly Business Administration
      Andreina Calzada Business Administration
      Silvia Clark Business Administration
      Meghalee Das Business Administration
      Jason Diaz Business Administration
      Celine Finney Business Administration
      Amber Fleming Accounting
      Lu Li Business Administration
      Ramdas Mannapra Ramakrishnan Business Administration
      Justin Newby Accounting
      Jason Sutantio Ng Accounting
      Patrick Nicks Business Administration
      Jennifer Paul Business Administration
      Robert Ries Business Administration
      Matthew Sanchez Business Administration
      Jessica Simon Accounting
      Yi Zhang Business Administration
    •  Student's Name  Major
      Montserrat Aceves Sanchez     Special Education
      Ida Aglialoro     Educational Technology
      Richard Alexander     Elementary Education
      Andrew Baker     School Improvement - PhD
      Alfredo Barragan     Educational Leadership
      William Barry     Developmental Education - PhD
      Melissa Bland     Secondary Education
      Owusu Ansah Boakye     Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Maggie Brown     School Psychology
      Kaitlyn Bruch     Professional Counseling
      Brianna Burke     Student Affairs in Higher Education
      Sergio Castaneda     Health Education
      Amarilis Castillo     Developmental Education - PhD
      Nathanyl Choate     Dementia & Aging Studies
      Leo Colegio    School Improvement - PhD
      Kevin Collins    Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Hannah Crichton    Recreation & Leisure Services-Theraputic Recreation 
      Leslie de la Rosa     Student Affairs in Higher Education
      Perla Delgado     Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Scott Dollen     Secondary Education
      Heather Ellis     Elementary Education
      Theressa Engel     Elementary Education
      Peggy Everett     Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Andrea Flores     Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Samuel Garcia     School Improvement - PhD
      Lindsey Gonzalez (Waters)     Educational Leadership
      Krystal Green    Professional Counseling
      Yolanda Guevara     Adult, Professional, & Community Education - PhD
      James Hamlin     Elementary Education
      Christopher Hanson     School Improvement - PhD
      Shiidon Hawley     Elementary Education
      Christi Hays     Health Education
      Theresa Hoang     Developmental Education - PhD
      Meagan Hoff    Developmental Education - PhD
      Rachelle Hooper    Developmental Education - PhD
      Jennifer Huey    Elementary Education
      Daniel Jagoda     Secondary Education
      Shelia Jones     Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Molly Kentopp     Professional Counseling
      Keithon Kerley     Developmental Education - PhD
      Jeffry King     School Improvement - PhD
      Kaitlyn Layman     Elementary Education
      Jun Yong Lee     Secondary Education
      Katherine Lewis     School Improvement - PhD
      Tanya Long    School Improvement - PhD
      Shannon Luis (Boyd)     School Improvement - PhD
      Rebecca Manning     Recreation & Leisure Services-Recreation Management
      Jocabed Marquez     School Improvement - PhD
      Christopher Martell    Educational Leadership
      Moira Martin     Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Terrance McClain     Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Matthew Mcnamee     Athletic Training
      Norma Mertz     Adult Education
      Daniel Miranda Contreras     Adult Education
      Michele Monserrate     School Psychology
      Ji Yoon Moon    Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Jose Moreno    Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Dianne Neaves Elementary Education-Bilingual/Bicultural
      Tam-Hong Nguyen     Professional Counseling
      Erika Nielson Vargas     Developmental Education - PhD
      Kristie O'Donnell     Developmental Education - PhD
      Richard Pelton     School Improvement - PhD
      Joseph Porter Professional Counseling
      Peter Price School Improvement - PhD
      Hilary Reeves School Psychology
      Julia Reino Manso     Professional Counseling
      Jessica Reynolds Developmental Education - PhD
      Amber Ricks     Professional Counseling
      Brooke Robb Professional Counseling
      Morgan Rupe Professional Counseling
      Skyeler Saar Elementary Education
      Erin Scanlon     Developmental Education - PhD
      Amanda Scharf Professional Counseling
      Jennifer Schmerber  Student Affairs in Higher Education
      Colby Self School Improvement - PhD
      Tamara Shetron Developmental Education - PhD
      Brittney Smith Special Education
      Jason Swisher School Improvement - PhD
      Emily Thompson Recreation & Leisure Services-Theraputic Recreation 
      Sara Torres Educational Leadership
      Rachel Trembley Professional Counseling
      Merih Ugurel Kamisli Adult, Professional, & Community Education - PhD
      Lauren VanderLind     Developmental Education - PhD
      Abigail Williams     Elementary Education
    •  Student's Name  Major
      Mijung An Music
      Daniel Anderson Theatre
      Shijun Chen     Music
      Sara Christian     Theatre
      Rebecca Clemens     Music
      Jordan Golembeski Communication Design
      Hyun Jung Im Music
      David Lester     Music
      Briana Maceda Music
      Hector Marroquin  Communication Design
      Michael Martinez     Music
      Analee Paz     Communication Design
      Charles Quarterman Communication Design
      Mark Rojas  Communication Design
      Jeremy Spicer Music
      Joshua Weisbrod-Torres  Music Education
      Jackson Wilds     Music
      Lisa Willard    Communication Design
      Mark Wilson Mass Communication
      Matthew Winn    Communication Studies
    •  Student's Name  Major
      Sydney Coldwell     Physical Therapy
      Jenna Diaz    Communication Disorders
      Gabriel Dunham     Physical Therapy
      Katherine Franklin (Elmer) Physical Therapy
      Heather Hernandez (Enriquez)     Communication Disorders
      Rachel Huth     Communication Disorders
      Kimberly Janecka     Physical Therapy
      Julia Lapo     Physical Therapy
      Kimberly McClure (Horrell)     Physical Therapy
      Lina Padegimaite     Physical Therapy
      Danielle Petroski     Physical Therapy
      Brianna Spates     Communication Disorders
      Erin Stolte     Physical Therapy
    •  Student's Name  Major
      Samantha Abbott    Geography
      Suwebat Olayinka Ajagun    International Studies
      Christine Ames     Geographic Information Science - PhD
      Alejandra Ayala Bas     Anthropology
      Adam Bakiera     Geography
      Eric Blankenburg     Creative Writing
      Upendra Bahadur Bom    Environmental Geography - PhD
      Camille Brown    Legal Studies
      Elia Bueno  Psychological Research
      Mallory Chesser     Creative Writing
      Erin Dascher     Environmental Geography - PhD
      Francesco DePalma     Psychological Research
      Patricia Edgel     Literature
      Marilyse Figueroa     Creative Writing
      Harrison Flores-Ortiz    Environmental Geography - PhD
      Shaun Ford     Applied Philosophy & Ethics
      Jessica Galea     Anthropology
      Edward Garza     Rhetoric & Composition
      Ricardo Garza     International Studies
      Saeideh Gharehchahi    Geography - PhD
      Devora Gleiber     Anthropology
      Xi Gong     Geographic Information Science - PhD
      Alexis Goots     Anthropology
      Kelly Gourluck     Sociology
      Rachel Gray     Creative Writing
      Margaret Griffitts Creative Writing
      Elijah Guerra     Literature
      Heather Haley     History
      Autumn Hayes    Creative Writing
      Brittany Hill     Psychological Research
      Alexis Hinojosa     Sociology
      Ramiro Hinojosa     Creative Writing
      Ioannis Kamarinas Geographic Information Science - PhD
      Paul Kappler     Applied Sociology
      Morgan Kelly    Psychological Research
      Chad Kunsman    Legal Studies
      Brendan Lavy    Geography - PhD
      Dorothy Jane Lawrenson     Creative Writing
      Mael Bob Dany Le Noc     Geography
      Brittany Legg     Geography
      Reni Bibriven Lila     Environmental Geography - PhD
      Christina Lopez (Rooney)     Geography
      Ross Martin    Environmental Geography - PhD
      Caroline McClure     Geographic Education - PhD
      Danielle McEwen     Technical Communication
      Heather Mcleod     Creative Writing
      Laura Mcmillan     History
      Lauren Meckel     Anthropology
      Monica Medel Valdivia     Geographic Information Science - PhD
      Kristin Milligan     Rhetoric & Composition
      Mary Murphy     History
      Graham Oliver     Creative Writing
      Stephen Ramos     Psychological Research
      Bryant Reininger     Psychological Research
      Stanislav Rivkin     Creative Writing
      Ricky Schneider     International Studies
      Amanda Scott     Technical Communication
      Christopher Simons    History
      Candice Stanfield     Psychological Research
      Katelyn Stephenson     Psychological Research
      Katherine Stingley    Creative Writing
      Colin Strickland     Geographic Information Science
      Dayton Tondre    International Studies
      Jacob Troublefield     History
      Lindsey Waldenberg     History
      Megan Walker     Rhetoric & Composition
      Christian Wallace     Literature
      Chunhong Zhao     Geographic Information Science - PhD
      Francesco Zignol     Geographic Information Science - PhD
      Paul Zunkel     Geography - PhD
    •  Student's Name  Major
      Kendall AuBuchon     Wildlife Ecology
      Katherine Louise Bell    Aquatic Resources - PhD
      Laura Bliss     Wildlife Ecology
      Yogendra Bordiya     Aquatic Resources - PhD
      Sarah Crouchet     Population & Conservation Biology
      Maedeh Dabbaghianamiri     Materials Science, Engineering, and Commercialization - PhD
      Abirama Sundari Ganesan     Biology
      Anna Gates     Biology
      Elaine Graves     Mathematics Education - PhD
      Jayadharini Jaiganesh    Computer Science
      Thilanka Darshana Jayaweera     Aquatic Resources - PhD
      Son Young Kim     Aquatic Resources - PhD
      Nicholas Kolbe     Wildlife Ecology
      Zhenyuan Lu    Biology
      Ooha Reddy Manda     Engineering
      Mahmuda Akter Monne     Engineering
      Parvathi Rajan Nair     Aquatic Resources - PhD
      Olanrewaju Sunday Ogedengbe     Materials Science, Engineering, and Commercialization - PhD
      Leah Peterson     Wildlife Ecology
      Kshitij Ranjan     Aquatic Resources - PhD
      Rebekah Rylander     Aquatic Resources - PhD
      Joni Schneider     Mathematics Education - PhD
      Shawnda Smith     Mathematics Education - PhD
      Christina Starkey     Mathematics Education - PhD
      Sarah Zappitello     Aquatic Resources
      Caley Zuzula     Population & Conservation Biology
  • Award Dates: Fall 2014 - Spring 2015

    •  Student's Name  Major
      Tyler Borders Business Administration
      Evan Bouilly Business Administration
      Elizabeth Clementi Accounting
      Amanda Harvey Business Administration
      Jian Liu Accounting & Information Technology
      Ramdas Mannapra Ramakrishnan Business Administration
      Fabio Martinez Business Administration
      Jason Ng Accounting
      Cassandra Palacios Business Administration
      Gary Parente Business Administration
      Magnus Sickert Business Administration
      Meng Tian Accounting
      Chelsea Zhao Accounting
    •  Student's Name  Major
      Salma Amlani Developmental Education - PhD
      Chinedu Anumudu Education - Adult, Professional, and Community Education - PhD
      Katherine Beam School Psychology
      Melissa Bland Educational Technology
      Owusu Ansah Boakye Education - Adult, Professional, and Community Education - PhD
      Erin Bown Education - School Improvement - PhD
      Heather Brister Elementary Education
      Casey Butler Professional Counseling
      Jessica Enyioha Student Affairs in Higher Education
      Yvette Cantu Education - School Improvement - PhD
      Danyka Davila Recreation & Leisure Services - Therapeutic Recreation
      Courtney Dyer Reading Education
      Sydney Ezell Exercise Science
      Andrea Flores Education - Adult, Professional, and Community Education - PhD
      Samuel Garcia Education - School Improvement - PhD
      Sydney Granger Developmental Education - PhD
      Leticia Govea Education - School Improvement - PhD
      Carol Harris Education - School Improvement - PhD
      Elizabeth Hatlestad Professional Counseling
      Shiidon Hawley Elementary Education
      Corrinne Hermann Special Education
      Alicia Hill Education - School Improvement - PhD
      Theresa Hoang Developmental Education - PhD
      Sheila Jones Education - Adult, Professional, and Community Education - PhD
      Jeff King Education - School Improvement - PhD
      Jennifer Lentschke Professional Counseling
      Katherine Lewis Education - School Improvement - PhD
      Yuting Lin Developmental Education - PhD
      Tanya Long Education - School Improvement - PhD
      Patrick Long School Psychology
      Moira Martin Education - Adult, Professional, and Community Education - PhD
      Ji Yoon Moon Education - Adult, Professional, and Community Education - PhD
      Melissa Morris School Psychology
      Jye Shuang Ng Athletic Training
      Barbara Paris Education - School Improvement - PhD
      Elizabeth Patton Elementary Education
      Amber Ricks Professional Counseling
      Erin Scanlon Developmental Education - PhD
      Amanda Scharf Professional Counseling
      Michelle Senesac Recreation & Leisure Services - Therapeutic Recreation
      Amy Shatila School Psychology
      Tamara Shetron Developmental Education - PhD
      Robyn Shields Educational Technology
      Kara Thomas Elementary Education
      Elizabeth Threadgill Developmental Education - PhD
      Daphne Trueblood Education - School Improvement - PhD
      Tereza Valverde Education - Adult, Professional, and Community Education - PhD
      Christina Vander Vegt Athletic Training
      Lauren VanderLind Developmental Education - PhD
      Amy Waters Elementary Education
      Tamey Williams Education - School Improvement - PhD
      Jennifer Winters Reading Education
      Sarah Woehnker Professional Counseling
      Christina Wright Professional Counseling
      Zane Wubbena Education - School Improvement - PhD
      Blaire Wyatt Athletic Training
    •  Student's Name  Major
      Daniel Anderson Theatre
      Lauren Cafferty Communication Studies
      Patrick Gosnell Communication Design
      Jordon Hattery Mass Communication
      Christopher Herman Mass Communication
      Hyun Jung Im Music
      Daniel King Communication Studies
      Nancy Lott Music Education
      James Moore Theatre
      Ian Nutting Music
      Charles Quarterman Communication Design
      Ernan Rivera Communication Design
      Caroline Waldbuesser Communication Studies
    •  Student's Name  Major
      Martin Castaneda Physical Therapy
      Ellie Courtney Communication Disorders
      Katherine Elmer Physical Therapy
      Kimberly Horrell Physical Therapy
      Kelli Pelzel Family Nurse Practitioner
      Meredith Reckles Communication Disorders
      Jessica Smith Communication Disorders
      Megan Taylor Healthcare Administration
      Darlene Villarreal Communication Disorders
    •  Student's Name  Major
      Jordan Adams Geography
      Javier Arteta Garcia Psychological Research
      Juan Aleman Public Administration
      Cresta Bayley Rhetoric & Composition
      Michael Bell Psychological Research
      Tymothy Belseth Political Science
      Eric Blankenburg Creative Writing
      Heather Brown History
      Angelica Carballo Psychological Research
      Gaetan Carpentier History
      Raul Casarez Sociology
      Amanda Castaneda Anthropology
      Rachel Cavin Geography
      Mallory Chesser Creative Writing
      Bonnie Cisneros Creative Writing
      Emily Clark Technical Communication
      Briana Cobos Psychological Research
      Erin Dascher Geographic Information Science - PhD
      Natalie DeLeon Psychological Research
      Jeffery Downs Rhetoric & Composition
      Sarah Garcia Creative Writing
      Elisabeth Garry Creative Writing
      Devora Gleiber Anthropology
      Xi Gong Geographic Information Science - PhD
      Anabel Graff Creative Writing
      Ryan Griffin International Studies
      Kumudan Robert Grubh Geographic Information Science - PhD
      Haley Harris Psychological Research
      Jane Hawley Creative Writing
      Velia Hernandez Psychological Research
      April Hudson Sociology
      Marilyn Isaacks Anthropology
      Paul Kappler Applied Sociology
      Adrienne Koller Psychological Research
      Megan Krou Sociology
      Nikolaos Kyriakou Creative Writing
      Brendan Lavy Geographic Information Science - PhD
      Dorothy Jane Lawrenson Creative Writing
      Matthew Light Psychological Research
      Joshua Lopez Creative Writing
      Shane Manning Political Science
      Whitney May Literature
      Caroline McClure Geographic Information Science - PhD
      Monica Medel Valdivia Geographic Information Science - PhD
      Clare Murray Rhetoric & Composition
      Daniel Auya Nyachuba Sociology
      Rachel Price Psychological Research
      Benjamin Prince Geographic Information Science - PhD
      Christopher Prickett Psychological Research
      Bita Razavimaleki Anthropology
      Mary Reagan Literature
      Joel Ritch Technical Communication
      Stanislav Rivkin Creative Writing
      Micah Ruelle Creative Writing
      Alicia Salzmann Creative Writing
      Roberto Sanchez Sociology
      Amanda Scott Creative Writing
      Jennifer Whalen Creative Writing
      Shannon Wilder Psychological Research
      Chunhong Zhao Geographic Information Science - PhD
    •  Student's Name  Major
      Laura Alberici Da Barbiano Biology
      Katherine Louise Bell Aquatic Resources - PhD
      Maedeh Dabbaghianamiri Industrial Technology
      Nicole Davis Aquatic Resources - PhD
      Justin Dickey Industrial Technology
      Adam Duarte Aquatic Resources - PhD
      Thilanka Darshana Jayaweera Aquatic Resources - PhD
      Praveen Kumar Kathare Aquatic Resources - PhD
      Son Young Kim Aquatic Resources - PhD
      Ashley Kotwal Materials Science, Engineering, and Commercialization - PhD
      Steven Nagy Population & Conservation Biology
      Javad Rezanezhad Gatabi Materials Science, Engineering, and Commercialization - PhD
      Hoda Tavakoli Mathematics
      Amanda Hargrave (Winn) Wildlife Ecology
      Kristina Zabierek Population & Conservation Biology
  • Award Dates: Fall 2013 - Spring 2014

    •  Student's Name  Major
      Tyler Borders Business Administration
      Evan Bouilly Business Administration
      Elizabeth Clementi Accounting
      Amanda Harvey Business Administration
      Jian Liu Accounting & Information Technology
      Ramdas Mannapra Ramakrishnan Business Administration
      Fabio Martinez Business Administration
      Jason Ng Accounting
      Cassandra Palacios Business Administration
      Gary Parente Business Administration
      Magnus Sickert Business Administration
      Meng Tian Accounting
      Chelsea Zhao Accounting
    •  Student's Name  Major
      Adrienne Aldaco Education - School Improvement
      Geleana Alston Education-Adult, Professional & Community
      Chinedu Anumudu Education-Adult, Professional & Community
      Ohenewaa Asiedu Okyere Health Education
      Rachel Bauman Recreation & Leisure Services - Therapeutic Recreation
      Sara Betts Student Affairs in Higher Education
      Erika Blair Professional Counseling
      Heather Brister Elementary Education
      Alfreda Bryson Education-Adult, Professional & Community
      Leo Colegio Education - School Improvement
      Jessica Enyioha Student Affairs in Higher Education
      Timothy Eubanks Education-Adult, Professional & Community
      Lee Francis Education - School Improvement
      Samuel Garcia Education - School Improvement
      Leticia Govea Education - School Improvement
      Benjamin Grijalva Education - School Improvement
      Jessica Grogan Professional Counseling
      Nicole Marie Horowitz Adult Education
      Alexandria Howell Special Education
      Jeffry King Education - School Improvement
      Stephanie Jane Kneedler School Psychology
      Jerome Lager Education - School Improvement
      Tanya Long Education - School Improvement
      Courtney Ruth Lueders Exercise Science
      Moira Martin Education-Adult, Professional & Community
      Mary Helen Martinez Developmental Education
      Alexis Maston Education-Adult, Professional & Community
      Amanda McIntosh Elementary Education - Bilingual/Bicultural
      Angelica McLean Student Affairs in Higher Education
      Casey Meyer Athletic Training
      Keylan Morgan Developmental Education
      Kayon Murray Education-Adult, Professional & Community
      TaNeisha Page Education-Adult, Professional & Community
      Amanda Robinson Professional Counseling
      Elizabeth Romig Professional Counseling
      Erin Scanlon Developmental Education
      Amanda Scharf Professional Counseling
      Marlene Schwaighofer School Psychology
      Oleksandra Sehin Education-Adult, Professional & Community
      Megan Taylor Elementary Education
      Daphne Trueblood Education - School Improvement
      Tereza Valverde Education-Adult, Professional & Community
      Aaron Vohl Education - School Improvement
      Allen Weeks Education - School Improvement
      Tamey Williams Education - School Improvement
      Amanda Evetts Willmann Educational Technology
      Sarah Wilson Secondary Education
      James Windsor Developmental Education
      Randee Wood Recreation & Leisure Services - Therapeutic Recreation
      Zane Wubbena Education - School Improvement
    •  Student's Name  Major
      Eugenio Alfaro Music
      Maria Beane Communication Design
      Sergio Carvajal Mass Communication
      Valerie Cowan Music
      Luca Giuseppe Cubisino Music
      Evan Fletcher Music Education
      Elena Funk Music Education
      Eduardo Garcia Music
      Jose Garza Music
      Patrick Gosnell Communication Design
      Amanda Hawkins Music
      Grace Hildenbrand Communication Studies
      Emily Lyons Mass Communication
      Ian Nutting Music
      >Colter Ray Communication Studies
      Ernan Rivera Communication Design
      Michael Squilla Music
      Ruth Vecchio Music
      Caroline Waldbuesser Communication Studies
    •  Student's Name  Major
      Meredith Reckles Communication Disorders
      Taylor Williams Communication Disorders
      Samantha Richter Physical Therapy
      Alexis Gonzales Communication Disorders
      Joel Hoover Physical Therapy
      Kathryn Fox Communication Disorders
      Asma Elashi Communication Disorders
    •  Student's Name  Major
      Ragan Aaron Health Psychology
      Thaddeus Atzmon Sociology
      Jonafa Banbury Sociology
      Lennon Bates Anthropology
      Carmen Brysch Geographic Education
      Chelsea Campbell Creative Writing
      Laura Cano Amaya Environmental Geography
      Gaetan Carpentier History
      Raul Casarez Sociology
      Amanda Castaneda Anthropology
      Junfang Chen Geographic Information Science - PhD
      Emily Clark Technical Communication
      Nathaniel Dede-Bamfo Geographic Information Science - PhD
      Amparo Diaz Sociology
      Shaun Ford Rhetoric & Composition
      Jeremy Garrett Creative Writing
      Xi Gong Geographic Information Science - PhD
      Kumudan Grubh Geographic Information Science - PhD
      Deborah Hann Geographic Education
      Jane Hawley Creative Writing
      Breanna Henderson Rhetoric & Composition
      Amelia Hessey Anthropology
      Lavonia Horne-Williams Legal Studies
      Yan Lin Geographic Information Science - PhD
      Rebecca Lopez Literature
      Adam Mathews Geographic Information Science - PhD
      Alex Molina-Ortiz Anthropology
      Elissa Myers Literature
      Matthew Naparstek Anthropology
      Lauren Neal History
      Kristen Newcomer Geographic Information Science - PhD
      Daniel Auya Nyachuba Sociology
      Sara Olivares Creative Writing
      Bita Razavimaleki Anthropology
      Sean Rose Creative Writing
      Graciela Sandoval Geographic Education
      Anne Shepherd Creative Writing
      Colin Smith Public Administration
      Dana Sprayberry-Thompson Creative Writing
      Alejandro Tamez Applied Philosopy and Ethics
      James Thomas Anthropology
      Kanika Verma Geographic Education
      Trent Wilburn Applied Sociology
      Felicia Wun Anthropology
      Elyse Zavar Environmental Geography
      Margaret Zywicki Anthropology
    •  Student's Name  Major
      Katherine Louise Bell Aquatic Resources
      Yogendra Bordiya Aquatic Resources
      Sophia De Colo Population & Conservation Biology
      Lauren Hickman Mathematics Education
      Thilanka Darshana Jayaweera Aquatic Resources
      Praveen Kumar Kathare Aquatic Resources
      Son Young Kim Aquatic Resources
      Ashley Kotwal Materials Science, Engineering, & Commercialization
      Suvidha Samant Aquatic Resources
      Shobhit Sharma Aquatic Resources
      Ana Daniela Ugartechea Garcia Industrial Technology
  • Award Dates: Fall 2012 - Spring 2013

    •  Student's Name  Major
      Meagan Banse Business Administration
      Yankang Barnett Accounting
      Ryan Belcik Business Administration
      Chuanqi Chen Accounting
      Fo-Keng Chen Business Administration
      Novy Christiana Accounting
      Heather Gilbert Business Administration
      Kristen Granville Business Administration
      Steven Haley Business Administration
      Jose Hernandez Accounting
      Bang Huynh Accounting
      Rachael Jorgensen Business Administration
      Ross McClendon Accounting
      Lekisha McKinley Business Administration
      Ryan Medema Business Administration
      Jinghui Peng Accounting
      Stacey Supak-Diaz Business Administration
      Jessie Wiens Business Administration
    •  Student's Name  Major
      Erin Acevedo Recreation & Leisure Services - Therapeutic Recreation
      Brandy Alba Developmental Education (PhD)
      Geleana Alston Adult, Professional, & Community Education (PhD)
      Okyere Ohenewaa Asiedu Health Education
      Jonna Beck Adult, Professional, & Community Education (PhD)
      Eric Bennett Physical Education
      Jasmine Burgess Student Affairs in Higher Education
      Yvette Cantu School Improvement (PhD)
      Megan Cotterell School Psychology
      Kenyatta Dawson Adult, Professional, & Community Education (PhD)
      Laura Dolan School Psychology
      Jolene Ellis School Psychology
      Elizabeth Engle Recreation & Leisure Services - Therapeutic Recreation
      Lee Francis School Improvement (PhD)
      Samuel Garcia School Improvement (PhD)
      Sydney Granger Developmental Education (PhD)
      Benjamin Grijalva School Improvement (PhD)
      Amanda Hamilton Student Affairs in Higher Education
      Brendan Harvey Professional Counseling
      Alicia Hill Educational Leadership
      Lager Jerome Educational Leadership
      Murray Kayon Adult, Professional, & Community Education (PhD)
      Bryan Lamb Professional Counseling
      Jodi Lampi Developmental Education (PhD)
      Julienne Lopez Special Education
      Monirith Ly Adult, Professional, & Community Education (PhD)
      Alexis Maston Adult, Professional, & Community Education (PhD)
      Sandra Matson School Improvement (PhD)
      Maxwell Miller Recreation & Lesisure Services - Recreation Management
      Ji Yoon Moon Adult, Professional, & Community Education (PhD)
      Kyle Olson Secondary Education
      Elizabeth Ortiz Professional Counseling
      Jennifer Parker Professional Counseling
      Amanda Robinson Professional Counseling
      Amanda Scharf Professional Counseling
      Oliksandra Sehin Adult, Professional, & Community Education (PhD)
      Arlene Serrano-Ramos Adult, Professional, & Community Education (PhD)
      Quinn Smelser Professional Counseling
      Rachel Solis School Improvement (PhD)
      Sara Stockwood Recreation & Lesisure Services - Recreation Management
      Elizabeth Threadgill Developmental Education (PhD)
      Hsing-Chih Tsai Secondary Education
      Amanda Villanueva Student Affairs in Higher Education
      Aaron Vohl School Improvement (PhD)
      Tamey Williams School Improvement (PhD)
      Erin Williamson Student Affairs in Higher Education
      Sarah Wilson Secondary Education
    •  Student's Name  Major
      Crystal Bennett Theater
      Valene Bummara Mass Communication
      Kiana Fitzgerald Mass Communication
      Stephanie Hall Communication Design
      Grace Hildenbrand Communication Studies
      Shao Ying Music
      Sze Wing Music
      Corey Kwoka Theater
      Emily Lyons Mass Communication
      Gina Marroquin Communication Studies
      Claire Parker Theater
      Marissa Pytlak Communication Studies
      Poornima Ravi Music
      Anna Shelton Communication Design
    •  Student's Name  Major
      Timothy Ashley Physical Therapy
      Precious Ginigeme Healthcare Administration
      Ashley Guerra Physical Therapy
      Heather Hughes Physical Therapy
      Melissa Kaplan Physical Therapy
      Robert Martin Physical Therapy
      Delesea Monroe Physical Therapy
      Gail Nelson Healthcare Administration
      James Passmore Physical Therapy
      Leeda Rasoulin Physical Therapy
      Samantha Richter Physical Therapy
      Lindsey Rutherford Communication Disorders
      Kristen Tsuei Physical Therapy
      Tori Wescott Physical Therapy
    •  Student's Name  Major
      Ragan Aaron Health Psychology
      Araceli Acosta Spanish
      Laura Amaya Geology (PhD)
      Jennifer Anderson Anthropology
      John Andrews Creative Writing
      Marcia Bilbo Technical Communication
      Jennifer Boone Health Psychology
      Carmen Brysch Geology (PhD)
      Pamela Carlile Literature
      Lelani Case Anthropology
      Matthew Connolly Geographic Information Science (PhD)
      Taylor Cortesi Literature
      Wei Cui Public Administration
      Nathaniel Dede-Bamfo Geographic Information Science (PhD)
      Sean Dial Anthropology
      Laura Drell Creative Writing
      Laura Duel International Studies
      William Feeler Creative Writing
      Keri Fitzgerald Literature
      Jennifer Gandy Anthropology
      Jeremy Garrett Creative Writing
      Beatriz Gomez International Studies
      Xi Gong Geograpgic Information Science (PhD)
      Syed Ali Haider Creative Writing
      Jessica Hecht History
      Winifred Hunton-Chan Literature
      Priscilla Jaime Legal Studies
      Kevin Kemp Geography Resource and Environemental Studies
      Alex LaRotta History
      Yan Lin Geographic Information Science (PhD)
      Adam Mathews Geographic Information Science (PhD)
      Amanda Meyer Literature
      Monet Moutrie Creative Writing
      Sara Lupita Olivares Creative Writing
      Colin Pierson Sociology
      Benjamin Reed Creative Writing
      Gladys Reyna Spanish
      Sean Rose Creative Writing
      Michael Rosenbaum Creative Writing
      Richard Santos Creative Writing
      Lauren Schiely Rhetoric
      Mary Selph Creative Writing
      Anne Shepherd Creative Writing
      Kelsey Shipman Creative Writing

      Kathryn Slaughter

      Applied Philosphy & Ethics
      Alessa Smyth Health Psychology
      Dana Sprayberry-Thompson Creative Writing
      Kanika Verma Geographic Education (PhD)
      Holly Welch Health Psychology
      Elyse Zavar Environmental Geography (PhD)
    •  Student's Name  Major
      Jesse Becker Aquatic Resources (PhD)
      Chelsea Blake Aquatic Resources (PhD)
      Nicole Davis Aquatic Resources (PhD)
      Lauren Hickman Mathmatics Education (PhD)
      Benjamin Hidalgo-Romano Biology
      Melissa Jones Aquatic Resources (PhD)
      Praveen Kumar Kathare Aquatic Resources (PhD)
      Ivana Mali Aquatic Resources (PhD)
      Javad Rezanezhad Gatabi Materials Physics
      Suvidha Samant Aquatic Resources (PhD)
      Shobhit Sharma Aquatic Resources (PhD)
      Christina Starkey Mathmatics Education (PhD)
      Aaron Swink Aquatic Resources
      Aaron Wilson Mathmatics Education (PhD)
  • Award Dates: Fall 2011 - Spring 2012

    •  Student's Name  Major
      Ryan Belcik Business Administration
      Jacqueline Belvin Business Administration
      Chuangi Chen Accounting
      Fo-Keng Chen Business Administration
      Pierre Hulan Business Administration
      David Johnson Business Administration
      Lekisha McKinley Business Administration
      Thu Nguyen Accounting & Information Technology
      Jinghui Peng Accounting
      Sridhar Shankar Business Administration
      Jamilah Umaru Business Administration
      Ricardo Videtta Business Administration
      Limin Wang Accounting
      Jessie Wiens Business Administration
      Roopa Yarlangadda Accounting
      Yan Zhang Accounting
    •  Student's Name  Major
      Jasmine Burgess Student Affairs in Higher Education
      Keliesha Carter Elementary Education
      Tamara Clarkson Student Affairs in Higher Education
      Laura Anne Dolan School Psychology
      Elizabeth Engle Recreation & leisure
      Carmen Finch Developmental & Adult Education
      Megan Galindo Secondary Education
      Meriel Garber School Psychology
      David Garcia Education Technology
      Jennifer Garcia School Improvement (PhD)
      Jennifer Goldstrich Educational Administration
      Michelle Hajovsky Student Affairs in Higher Education
      Hope Herrington Student Affairs in Higher Education
      Elizabeth Hjort School Psychology
      Mary Ann Hobbs Professional Counseling
      Jennifer Lay-Su School Psychology
      Jade Martinez student Affairs in Higher Education
      Natalya Medvedeva Secondary Education
      Ameer Mobarak Student Affairs in Higher Education
      Reina Mora Elementary Education
      Kayon Murray Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Kay Newling Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Lindsie O'Neill Educational Administration
      Teresa Reinert Elementary Education
      Greg Rodriquez School Improvement (PhD)
      Ava Skrabanek Recreation & Leisure
      Michelle Smith School Improvement (PhD)
      Susan Upshaw School Improvement (PhD)
      Alana Walsh Management of Technical Education
      Clancey Watkins Elementary Education
      Tamey Williams School Improvement(PhD)
      Educational Fellowships:  
      Israel Aguilar School Improvement (PhD)
      Geleana Alston Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Joanna Beck Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Maria Cantu School Improvement (PhD)
      Lee Francis School Improvement (PhD)
      Philip Jones Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Monorith Ly Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Alexis Maston Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Juan Nino School Improvement (PhD)
      Arlene Serrano-Ramos Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Oleksandra Sehin Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Carl Van Aacken Adult, Professional, and Community Education (PhD)
    •  Student's Name  Major
      Jose Araiza Mass Communication
      Kelly Gorychka Mass Communication
      Mark Generous Communication Studies
      Anita Lam Communication Design
      Elizabeth Wellings Communication Studies
      Seth Frei Communication Studies
      ZamZam Jama Communication Studies
      Shao Ying Ho Music
    •  Student's Name  Major
      Courtney Gonzales Physical Therapy (PhD)
      Callie Hatcherson Physical Therapy (PhD)
      Chinememma Ibekwe Healthcare Administration
      James Passmore Physical Therapy (PhD)
      Samantha Richter Physical Therapy (PhD)
      Matthew Seliga Physical Therapy (PhD)
      Sharandeen Singhota Healthcare Administration
      Tori Westcott Physical Therapy (PhD)
      Katy Williamson Communication Disorders
    •  Student's Name  Major
      Ragan Aaron Health psychology
      Senn Thoraton Barnett Anthropology
      Christopher Bolfing Anthropology
      Carmen Brysch Geographic Education
      Jennifer Cobb History
      Matthew H. Connolly Geographic Information Science (PhD)
      Khila R. Dahal Environmental Geography (PhD)
      Julia Eddington Creative Writing
      Livia Edegger International Studies
      Eliza Elliott Rhetoric & Composition
      Chelsea Fielder-Jenks Health Psychology
      Jennifer Gandy Health Psychology
      Morgan Gross Rhetoric & Composition
      Matthew Hall Political Science
      Jennifer Hanning Creative Writing
      Jessica Hecht History
      Nathan Heep Anthropology
      Kelly Heinreich Applied Sociology
      Sherry Jeansonne Sociology
      Ashleigh Knaap Anthropology
      Charles Koenig Anthropology
      Jondell LaFont Health Psychology
      Brendan Lavy Geography
      Yan Lin Geographic Information Science(PhD)
      Shae R. Luther Environmental Geography(PhD)
      Christopher Margrave Creative Writing
      Iza Martinez Literature
      Gregory Mast Geography
      Amanda Mixon Literature
      Elizabeth Carmen History
      Monet Moutrie Creative Writing
      Jamie Netzer Creative Writing
      David Parr Geographic Information Science (PhD)
      Najeda Patolo Geography
      Michael Pinkston Health Psychology
      Susan Rauch Literature
      Richard Santos Creative Writing
      Lauren Schiely Rhetoric & Composition
      Mary Selph Creative Writing
      Aisha Sharif Anthropology
      Kelsey Shipman Creative Writing
      Alessa Smyth Health Psychology
      Christi G. Townsend Environmental Geography (PhD)
      Clayton Whitesides Environmental Geography (PhD)
      Jamilatu Zakari Sociology
      Elyse Zavar Environmental Geography (PhD)
      Naizhuo Zhao Environmental Geography (PhD)
    •  Student's Name  Major
      Preston Bean Aquatic Resources (PhD)
      Jesse Becker Aquatic Resources (PhD)
      Drew Davis Population & Conservation Biology
      Melissa Jones Aquatic Resources (PhD)
      Nirmala Karunarathna Aquatic Resources (PhD)
      Praveen Kathare Aquatic Resources (PhD)
      Tamira Konkin-Garcia Aquatic Resources (PhD)
      Seema Kulkarni Computer Science
      Heather Meckel Population & Conservation Biology
      Yuliya Melnikova Mathematics Education (PhD)
      James Muraco Population & Conservation Biology
      Sara Weaver Wildlife Ecology
      Lichen Xiang Chemistry
      Geoffrey Miller Mathematics
      Kelly Rodibaugh Aquatic Resources
      Qiong Sha Aquatic Resources (PhD)
      James Muraco Population & Conservation Biology
  • Award Dates: Fall 2010 - Spring 2011

    • Student's Name Major
      Erin Baker Accounting
      Ryan Belcik Business Administration
      Janna Benson Business Administration
      Linlu Cao Accounting
      Benjamin Dean Business Administration
      Nicole Francois Business Administration
      Michael Heatly Business Administration
      Hunter Kelsie Accounting
      Eric Lawrence Business Administration
      Shilpa Nandkishore Accounting
      Jake Paireepinart Accounting
      Courtney Pett Business Administration
      Rachel Tallerine Accounting
      Zhen Xu Accounting

       

    • Student's Name Major
      Robert Beare Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Anne Blankemeier Elementary Education
      Yvette Cantu Elementary Education
      Amanda DeSessa School Psychology
      Carolina Duncan Elementary Education
      Carmen Finch Developmental & Adult Education
      Katherine Fredrickson Elementary Education
      Jennifer Garcia School Improvement (PhD)
      Krista Geden Recreation & Leisure
      Marie Gonzales Educational Administration
      Rocio Gonzalez Hinojosa Special Education
      Ambra Green Special Education
      Lisa Griffin Professional Counseling
      Jennifer Heimbecker School Psychology
      Robin Hendershot Professional Co
      Jordan Isom School Psychology
      Philip Jones School Psychology
      Lisa Kirkpatrick School Improvement (PhD)
      Robin Koch Special Education
      Stella Lovato Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Monorith Ly Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Shana Margulies Elementary Education
      Jordan Morgan Schooly Psychology
      Catherine Morris Secondary Education
      Kay Newling Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Jennifer Ninci Special Education
      Ty Palmer Physical Education
      Martha Pomputius Schooly Psychology
      Erin Ronder School Improvement (PhD)
      Sarah Schmerber Secondary Education
      Alicia Schuster-Couch Student Affairs in Higher Education
      Oleksandra Sehin Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Jacqueline Skinner Schooly Psychology
      Michelle Smith School Improvement (PhD)
      Holly Stateczny Student Affairs in Higher Education
      Nina Tamez-Mendez Physical Education
      Lisa Terrazas Professional Counseling
      Kara Thomas Elementary E
      Education Fellowships:  
      Geleana Alston Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Israel Aguliar School Improvement (PhD)
      Jonna Beck Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Juan Nino School Improvement (PhD)
      Arlene Serrano Ramos Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Carl Van Aacken Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Pamela Wadende Adult, Professional, and Community Education (PhD)
      Alexis Maston Adult, Professional, and Community Education (PhD)

       

    • Student's Name Major
      Alejandra M. Achurra Communication Studies
      Alicia Caicedo Music
      Julia D. Chinnock Theatre
      Kelly Gorychka Mass Communication
      Scott M. Harris Theatre
      Rabea Hartmann Communication Studies
      Geroge Hatt Mass Communication
      Jeremy Honea Communication Design
      Yu-Chien Huang Music
      Sameera Kapila Communication Design
      Hsing-Chih Tsai Secondary Education
      Brittany Wilson Communication Studies

       

    • Student's Name Major
      Anne-Marie Cecala Physical Therapy (PhD)
      Suzanne Fey Health Administration
      Callie Hatcherson Physical Therapy (PhD)
      Katie Jones Physical Therapy (PhD)
      Lindsey Katt Physical Therapy (PhD)
      Thomas Lawlor Physical Therapy (PhD)
      Mariana Licata Physical Therapy (PhD)
      Sara Lord Physical Therapy (PhD)
      Ian MacGregor Physical Therapy (PhD)
      Beth Oeding Communication Disorders
      Kellie Offer Communication Disorders
      Jessica Pfister Communication Disorders
      Greg Propst Physical Therapy (PhD)
      Matthew Seliga Physical Therapy (PhD)
      Sharandeep Singhota Health Administration
      Xiaoning Zhang Health Services Research

       

    • Student's Name Major
      Brandy Alba Literature
      Heather Anastasiu Literature
      Kimberly Billeaud Legal Studies
      Mark Boehme Sociology
      Christopher Bolfing Anthropology
      Keith Bremer Environmental Geography (PhD)
      Carmen Brysch Geographic Education (PhD)
      Patricia Christmas Anthropology
      Jason Coates Creative Writing
      Jennifer Cobb History
      Matthew Connolly Geographic Information Science (PhD)
      Amber Conrad Public Administration
      Mariano Conti Sociology
      Alexander Corsi Anthropology
      Khila Dahal Environmental Geography (PhD)
      Jesse Dalton Anthropology
      Christopher Day Environmental Geography (PhD)
      Shelia Day Literature
      Julia Eddington Creative Writing
      Tianfang Fang Geographic Information Science (PhD)
      Chelsea Fielder-Jenks Health Psychology
      Stephan Garrett Anthropology
      Morgan Gross Rhetoric & Composition
      Matthew Hall Political Science
      Jessica Hecht History
      Nancy Hegar Geographic Information Science
      Lindsey Helden Health Psychology
      Delia Ibanez Health Psychology
      William Jensen Creative Writing
      Marcos Johnson Legal Studies
      Jondell Lafont Health Psychology
      Linda Lee Sociology
      Heather Lemley Spanish
      Yan Lin Geographic Information Science (PhD)
      Edegger Livia International Studies
      Christopher Margrave Creative Writing
      Alecia Mayberry Legal Studies
      Caitlin McCrory Creative Writing
      Gwynne Middleton Creative Writing
      Amanda Mixon Literature
      Crystal Morgan Spanish
      Elizabeth Morley History
      Jaime Netzer Creative Writing
      Troy Newton Spanish
      Miriam Olivares Legal Studies
      Johanna Ostling Environmental Geography (PhD)
      Jennifer Paul History
      Susan Peter Environmental Geography (PhD)
      Colin Pope Creative Writing
      Susan Rasche Health Psychology
      Susan Rauch Literature
      Kristin Riggs Rhetoric & Composition
      Laura Rodriguez Health Psychology
      Kristine Rohde International Studies
      Kelly Sauerwein Anthropology
      Aisha Sharif Anthropology
      April Shaw Public Administration
      Desserae Shepston Environmental Geography (PhD)
      Herpreet Singh Creative Writing
      Talli Stewart  Health Psychology
      Melanie Stine Environmental Geography (PhD)
      Heather Tedeschi Health Psychology
      Christin Townsend Environmental Geography (PhD)
      Erik Urbizu Geographic Land Management
      John Wamsley Environmental Geography (PhD)
      Neng Wan Geographic Information Science (PhD)
      Kimberly Ward Anthropology
      Travis Whetsell Public Administration
      Clayton Whitesides Environmental Geography (PhD)
      Alexandra Millard Anthropology
      Naizhuo Zhao Environmental Geography (PhD)
    • Student's Name Major
      Alisa Abuzeineh Aquatic Resources (PhD)
      Dragos Anastasi Computer Science
      Laura Barbiano Aquatic Resources (PhD)
      Preston Bean Aquatic Resources (PhD)
      Jesse Becker Aquatic Resources (PhD)
      Donald Brown Aquatic Resources (PhD)
      Margaret Collins Aquatic Resources (PhD)
      Drew Davis Biology
      Kelly Goodsheller Population & Conservation Biology
      Michele Gaston Aquatic Resources (PhD)
      Benjamin Hutchins Aquatic Resources (PhD)
      Dmitri Kabakov Industrial Technology
      Jacqueline Ma Biology
      Geoffrey Miller Math
      Kelly Rodibaugh Aquatic Resources
      Benjamin Tobin Aquatic Resources (PhD)
      Chris Warren Population & Conservation Biology
      Science Fellowship:  
      Arielle Cottom Aquatic Resources (PhD)
  • Award Dates: Fall 2009 - Spring 2010

    • Student's Name Major
      Nozomi Arai Accounting
      Ryan Becker Accounting
      Anna Caprice Bynum Accounting
      Adam Carroll Business Administration
      Ruyun Gao Accounting
      Juan Liu Accounting
      Mia Lu Accounting
      Candice McComb Accounting
      Tharangie Mendis Business Administration
      Courtney Pett Business Administration
      Pamela Prypr Business Administration
      Rashmi Ramachandran Business Administration
      Pratistha Sigdel Accounting
      Donna Steadman Accounting

       

    • Student's Name Major
      Monirith Ly Adult Professional, & Community Education
      Isreal Aguilar School Improvement
      Jonna Kay Beck Adult Professional, & Community Education
      Charity Bowen Counseling & Guidance
      Kelsey Cammarata-Wood  School Psychology
      Wendy Curtner Educational Leadership
      Daniel Diffen Educational Leadership
      Jennifer Doyle Professional Counseling
      Patricia Esteves Special Education
      Naomi Garcia Adult Professional, & Community Education
      Rachel Griffey Counseling & Guidance
      Monica Guillory School Improvement
      Leah Gail Hall Professional Counseling
      Brenda Genise Henry School Improvement
      Stacey Hernandez School Psychology
      Jessica Hoffman Professional Counseling
      Michael Hollis Adult Professional, & Community Education
      Lisa Kirkpatrick Adult Professional, & Community Education
      Stella Lovato Adult Professional, & Community Education
      Kay Newling Adult Professional, & Community Education
      Juan Nino School Improvement
      Jesse Prestia Special Education
      Ann Rich Elementary Education
      Justin Rigby Athletic Training
      Erin Ronder School Improvement
      Sarah Rossmiller Professional Counseling
      Alicia Schuster-Couch Professional Counseling
      Claire Seymour Secondary Education
      Michelle Smith School Improvement
      Maria Stoessel-Puente Educational Technology
      Nini Tamez-Mendez Physical Education
      Debroah Turner-Mack Secondary Education
      Monica Valadez School Improvement
      Carl Van Aacken Adult Professional, & Community Education
      Pamela Wadende Adult Professional, & Community Education
      Sara Weston Professional Counseling
      Priscalla Young Elementary Education

       

    • Student's Name Major
      Jessica Anderson Music
      Alicia Caicedo Music
      Julia Chinnock Theatre
      Emily Glenn Communication Studies
      Samuel Longoria Communication Studies
      Douglas Martin-Whitaker Mass Communication
      Sang Hee Park Mass Communication
      Hsing-Chih Tsai Music
      Lara Willars Theatre

       

    • Student's Name Major
      Laura Collier Communication Disorders
      Danielle DeVore Communication Disorders
      Suzanne Fey Health Administration
      Natalie Hardage Communication Disorders
      Alisa Heald Social Work
      Erin Henry Social Work
      Nytea Howard Social Work
      Stacey Johnson Social Work
      Gary Jones Physical Therapy
      Sara Lord Physical Therapy
      Iain MacGregor Physical Therapy
      Yvonne Mboss Social Work
      David Middaugh Physical Therapy
      Rachel Olivarez Communication Disorders
      Cassidy Penn Healthcare Administration
      Michelle Saldana Communication Disorders
      Mathew Seliga Physical Therapy
      Nikhil Shinde Healthcare Administration
      Cynthia Simpson Physical Therapy
      Tara Simpson Communication Disorders
      Megan Smith Social Work
      Ellen Thomas Communication Disorders
      Mary Beth Uczynski Social Work

       

    • Student's Name Major
      Katie Angermeier Creative Writing
      Rosanne Bongiovanni Anthropology
      Brooke Boyer Anthropology
      Lara Bryant Geographic Education, PhD
      Jason Coates Creative Writing
      Catherine Cooper Geographic Education, PhD
      Everlee Cotnam Literature
      Mary Curtis Geographic Education, PhD
      Khila Raj Dahal Environmental Geography, PhD
      Jesse Dalton Anthropology
      Aja Davidson Geography
      Christopher Day Environmental Geography, PhD
      Amber Drown Literature
      Chelsea Fielder Health Psychology
      Linda Grummet Legal Studies
      Jon Kedrowski Environmental Geography, PhD
      Jondell Lafont Health Psychology
      Xingjian Liu Geography
      Lina Maraqu Anthropology
      Caitlin McCrory Creative Writing
      Gwynne Middleton Creative Writing
      Edris Montalvo Jr. Geographic Education, PhD
      Teresa Nugent Anthropology
      Johanna Ostling Environmental Geography, PhD
      Jennifer Paul History
      Colin Pope Creative Writing
      Brittany Prejean Literature
      Justin Quirk Literature
      F. Susan Rasche Health Psychology
      Susan Rauch Literature
      Kristen Riggs Rhetoric & Composition
      Michael Saunders Anthropology
      Rebecca Shattuck Anthropology
      Crystal Sheedy Anthropology
      Desserae Shepston Environmental Geography, PhD
      Herpreet Singh Creative Writing
      James Sliwinski Health Psychology
      Susan Street Geography
      Jianhua Tian Geographic Information Science, PhD
      Meredith Tise Anthropology
      Pam Tise Public Administration
      Delaina Toothman Public Administration
      Christi Townsend Environmental Geography, PhD
      Shaina Trail Public Administration
      Shiho Tsutsui Health Psychology
      Molly Tustison Creative Writing
      Deisy Verdinez International Studies
      Neng Wan Geographic Information Science, PhD
      Emmelyn Wang Technical Communications
      Clayton Whitesides Environmental Geography, PhD
      Susan Wiseman Environmental Geography, PhD
      Charles Yorke Geographic Information Science, PhD
      Gregoire Youbara Spanish
      Kate Yow Geography
      Naizhoo Zhao Environmental Geography, PhD

       

    • Student's Name Major
      Alisa Abuzeineh Aquatic Resources (PhD)
      Laura Alberci Da Barbiano Aquatic Resources (PhD)
      Preston Bean Aquatic Resources (PhD)
      Jesse Becker Aquatic Resources (PhD)
      Drew Brown Chemistry
      Elizabeth Capalbo Biology
      Michelle Downy Population & Conservation Biology
      Kristen Epp Aquatic Resources (PhD)
      James Gaerther Aquatic Resources (PhD)
      Michele Gaston Aquatic Resources (PhD)
      Sagar Ghimire Industrial Technology
      Kelly Goodsheller Population & Conservation Biology
      Lisa Graham Mathematics
      Eric Haddad Industrial Technology
      Jacob Jackson Aquatic Resources (PhD)
      Ukwatta Jayarathna Computer Science
      Dmitri Kabakov Technology
      Mudiyanselage Karunarathna Aquatic Resources (PhD)
      Shawn McCracken Aquatic Resources (PhD)
      Babur Mirza Aquatic Resources (PhD)
      Sean Rissel Biology
      Michelle Schrauth Mathematics (PhD)
      Venkata Sunnam Computer Science
      Sunni Taylor Aquatic Resources (PhD)
      Patricia Valella Aquatic Resources (PhD)
      Sridhar Vana Computer Science
      Denise Videtta Software Engineering
      Adrian Vogl Aquatic Resources (PhD)

       

  • Award Dates: Fall 2008 - Spring 2009

    • Student's Name Major
      Amanda Ammons Family and Child Studies
      Chad Hajda Agriculture Education
      Sarah Scott Criminal Justice
      Barrett Watts Criminal Justice
    • Student's Name Major
      Glenna Bowman Accounting
      Krystal Bruton Business Administration
      Lesile Cortez Accounting
      Courtney Jordan Business Administration
      Kavita Keshavan Accounting
      Mark Koalenz Business Administration
      Ayesha Morium Accounting and Information Technology
      Julie Prellop Accounting
      Rashmi Ramchandran Business Administration
      Paul Synder Business Administration
      Philip Vhondo Accounting and Information Technology

       

    • Student's Name Major
      "Ruby" D. Austin Professional Counseling
      Shannon Ball Elementary Education
      Nathan Byerley Athletic Training
      Elizabeth Cage Special Education
      Jessica Calderon Professional Counseling
      Lacey Castilleja Professional Counseling
      Theresa Collins Secondary Education
      Keith Cunningham School Improvement, PhD
      ELizabeth Ener Professional Counseling
      Kelly Favret Physical Education
      Karen Gibbs Adult, Professional and Community Education, PhD
      Rachel Griffey Counseling and Guidance
      Lindsey Griffith Professional Counseling
      Monica Guillory School Improvement, PhD
      Megan Haynes Physical Education
      Brenda G. Henry School Improvement, PhD
      Stacey Hernandez School Psychology
      Karin Johnson School Improvement, PhD
      Vera Johnston School Psychology
      Stella Lovato Adult, Professional and Community Education, PhD
      Reynaldo Lozano Adult, Professional and Community Education, PhD
      Annie Lowe Physical Education
      Alejandro Mancha School Psychology
      Erin Marcella Education technology
      Jill Maughan Health Education
      Kay Newling Adult, Professional and Community Education, PhD
      Linda Parkar Professional Counseling
      Stefanie Perry Health Education
      Jennifer Pierce Professional Counseling
      Nathan Pless Professional Counseling
      Erin Ronder School Improvement, PhD
      Alicia Schuster Professional Counseling
      Lindsey Standish Recreation and Leisure
      Nichole Tenny School Psychology
      Monica Valadez School Improvement, PhD
      Amber (Lawson) White Professional Counseling
      Stacey Wickwire School Psychology
      Crysral Young School Psychology

       

    • Student's Name Major
      Alfonso John Boulanger Theatre
      Cooper Cherry Mass Communication
      Lyndie Conner Communication Studies
      Meagan Meyer Mass Communication
      Lauren Morgan Music
      Michael Pape Theatre
      Amy Puett Music
      Rachel Whitman Communication Studies
    • Student's Name Major
      Laura Collier Communication Disorders
      Andrea Friesenhahn Physical Therapy
      Simone Gregoire Communication Disorders
      Mega Legault Physical Therapy, Doctoral
      Jessica Menchaca Physical Therapy, Doctoral
      Michelle Saldana Communication Disorders
      Tara Simpson Communication Disorders
      Jennifer Stannard Physical Therapy
      Cynthia Tellez Physical Therapy, Doctoral
      Nichole WItt Social Work

       

    • Student's Name Major
      Diane Alavi Creative Writing
      Larry Barkley Literature
      Ida Benavides Spanish
      Elizabeth Brandt Anthropology
      Lara Bryant Geographic Education
      Ana Cabezas Health Psychology
      Catherine Cooper Geographic Education
      Aja Davidson Geography
      Christopher Day Environmental Geography
      Heather Edwards Health Psychology
      Michelle Edwards Sociology
      Vanessa Errisuriz Health Psychology
      Urania Fung Creative Writing
      Murray Godfrey History
      Melissa Harbin English Literature
      Daniel Homan Creative Writing
      Alison Hoover Healthy Psychology
      Ashley Hurst Anthropology
      Jon Kedrowski Geography
      Katherine Kitowski Anthropology
      Jacob Mass Environmental Geography
      Ingrid Marrero Anthropology
      Laura McCabe Health Psychology
      Shelly Miller Geography
      Audrey Mohan Geography
      Edris Montalvo Jr. Geography
      Teresa Nugent Anthropology
      Johanna Ostling Environmental Geography
      Robert Patrick International Studies
      Laura Powers Anthropology
      Waverly Ray Geography
      Jacquelyn Rogers Political Science
      Natalia Rojas Segura Health Psychology
      Marta Salazar Anthropology
      Steven Schermerhorn Geography
      Erin Scott Legal Studies
      Dessarae Shepston Environmental Geography
      Ed Sinclair Sociology
      Ruth Thornton Public Administration
      Jianhua Tian Geographic Information Science
      Kimberley Trimble Health Psychology
      Shiho Tsutsui Health Psychology
      Molly Tustison Creative Writing
      John Wamsley Environmental Geography
      Neng Wan Geographic Information Science
      Anthony Warzecha Geography
      Susan Wiseman Environmental Geography
      Charles Yorke Geography

       

    • Student's Name Major
      Preston Bean Aquatic Resources, PhD
      Donald Brown Wildlife
      Drew Brown Chemistry
      Michelle Downey Population and Conservation Biology
      Jacob Jackson Aquatic Resources, PhD
      Shawn McCracken Aquatic Resources, PhD
      Alexander Nankervis Computer Science
      Anita Pokharel Population and Conservation Biology
      Adrian Vogal Aquatic Resources, PhD
      Allana Welsh Aquatic Resources, PhD

       

  • Award Dates: Fall 2007 - Spring 2008

    • Student's Name Major
      Robert Almanza Criminal Justice
      Erin Gutierrez Criminal Justice
      Alice Navarro Family and Child Studies
    • Student's Name Major
      Angela Bertero Business Administration
      Ashley Brown Business Administration
      Qinjie Feng Accounting
      Jennifer Glover Accounting
      Michael King Accounting
      Yang Lu Accounting
      Catherine Proschko Accounting
      Amanda Smith Business Administration
      Christie Zander Business Administration
    • Student's Name Major
      Shannon Ball Elementary Education
      Leanna Boodee School Psychology
      Elizabeth Cage Special Education
      Andrea Dennison Special Education
      Desiree Dillard Special Education
      Elizabeth Doolittle Elementary Education
      Cerise Edmonds Counseling and Guidance
      Sarah Fladwood Elementary Education
      Elizabeth Garza Professional Counseling
      Karen Gibbs Adult, Professional and Community Education, PhD
      J. Michael Gividen Adult, Professional and Community Education, PhD
      Liliana Gonzalez Counseling and Guidance
      Leticia Grimaldo School Improvement, PhD
      Michael Hollis Adult, Professional and Community Education, PhD
      Vera Johnston School Psychology
      Amy Kura School Psychology
      Annie Lowe Physical Education
      Lewis Madhlangobe School Improvement
      Alejandro Mancha School Psychology
      Keli Mogonye Elementary Education
      Stefanie Perry Health Education
      Jennifer Pierce Professional Counseling
      Sheila Plasek Counseling and Guidance
      Nathan Pless Professional Counseling
      Denisha Presley Education Administration
      Tiffany Robbins School Psychology
      Erin Ronder School Improvement, PhD
      Sarah Rossmiller Professional Counseling
      Rebecca Roth Professional Counseling
      Tessara Sevin Elementary Education
      Elizabeth Speight Adult, Professional and Community Education, PhD
      Dawn Taranto Elementary Education
      Jamie Taylor Elementary Education
      Crystal Young School Psychology
      Jennifer Young Recreation and Leisure Services - Recreation Management
      Pamela Wadende Adult, Professional and Community Education, PhD
    • Student's Name Major
      Jonathan Boyd Theatre
      Heather Keith Communication Studies
      Kelsey Kling Theatre
      Laura Lopez Music
      Rowan Robb Mass Communication
      Patricia Ruiloba Music
    • Student's Name Major
      Taylor Collins Physical Therapy
      Kunihiko Hosaka Physical Therapy
      Kalyan Kubicek Communication Disorders
      Stephanie McCowan Social Work-Direct Practice
      Jeniffer Stannard Physical Therapy
    • Student's Name Major
      Diane Alavi Creative Writing
      Keri Brotherton Anthropology
      Lara Bryant Geographic Education
      Amy Cline Health Psychology
      Perry Clovis Geographic Education
      Mindy Conyers Environmental Geography
      Catherine Cooper Geographic Education
      Grant Cox Geographic Information Science
      Sandra D'Aquisto Applied Sociology
      Christopher Day Environmental Geography
      Jennifer Dillard Public Administration
      Erin Fledman Creative Writing
      Xueqin He Environmental Geography
      Sheila Henk Environmental Geography
      Taylor Houston Sociology
      Dorothy Ibes Geography
      Michael Jensen Master of Public Administration
      Nancy Kimmel Health Psychology
      Ashley Hurst Anthropology
      Evelyn Lauer Creative Writing
      Jacob Mass Environmental Geography
      Nicholas Maloukis Resource & Environmental Studies
      Laura McCabe Health Psychology
      Misty McDonald Paralegal Studies
      Shelly Miller Geography
      Audrey Mohan Geography Education
      Zachary Moore Geography Education
      Robert Patrick International Studies
      Dayna Patterson English Literature
      Lorraine Pavelka Technical Communication
      Natalia Rojas Segura Health Psychology
      Nancy Romig Literature
      Marta Salazar Anthropology
      Johann Sawyer Anthropology
      Ed Sinclair Sociology
      Christa Stutz Geographic Education
      Kristy Teeple Creative Writing
      Jianhua Tian Geographic Information Science
      Pamela Vining Environmental Studies
      Jeaneta Waithe Health Psychology
      Beth Wallo Creative Writing
      Benjamin Warden Resource & Environmental Studies
      Courtney Werner Rhetoric & Composition
      Ionara Wilson Geographic Information Science
      Susan Wiseman Environmental Geography
      Angela Wranic Geographic Education
      Charles Yorke Geographic Information Science
      Erin Zoch Legal Studies

       

    • Student's Name Major
      Laura Da Barbiano Aquatic Resources, PhD
      Preston Bean Aquatic Resources, PhD
      Kristen Epp Aquatic Resources, PhD
      Timothy Fotinos Aquatic Resources, PhD
      Akkio Fujii Population and Conservation Biology
      James Gaertner Aquatic Resources, PhD
      Jacob Jackson Aquatic Resources, PhD
      Kristy Kollaus Aquatic Resources
      Shawn McCracken Aquatic Resources, PhD
      Babur Saeed Mirza Aquatic Resources, PhD
      Adrian Vogl Aquatic Resources, PhD
      Allana Welsh Aquatic Resources, PhD
      Casey Williams Aquatic Resources, PhD

       

  • Award Dates: Fall 2006 - Spring 2007

    • Student's Name Major
      Carolyn Holesovsky Interdisciplinary Studies - Occupational Education
      Amy McFarland Agriculture Education
      Abbi Mott Family and Child Studies
      Alice Navarro Family and Child Studies
      Amber Warren Criminal Justice
    • Student's Name Major
      Maria Glover Business Administration
      Grant Hiley Accounting
      Jennifer Parker Business Administration
      Tammara Ringer Business Administration
      Molly Sherman Business Administration
      Ian Taylor Business Administration
      Loris Tran Business Administration
      Jonathan Westbrook Business Administration
      Christie Zander Business Administration

       

    • Student's Name Major
      Angela Albers Elementary Education
      Shannon Ball Elementary Education
      Penny Bayer Professional Counseling
      Leeanna Boodee School Psychology
      Ana Maria Cabezas Professional Counseling
      Julia Champine Secondary Education
      Julia Chih Elementary Education
      Debra Cox Elementary Education
      Nora Cox Elementary Education
      Thomas Cox Adult, Professional and Community Education, PhD
      Sarah Daniel Elementary Education
      Ty Davidson Educational Administration
      Elizabeth Garcia School Improvement, PhD
      Jennifer Garcia Elementary Education
      Leticia Grimaldo School Improvement, PhD
      Kristin Hensley Professional Counseling
      Bethany Humble Recreation & Leisure Services
      Vera Johnston School Psychology
      Marianna Korby-Siegmund Professional Counseling
      Veronica Levia School Psychology
      Lyn Litchke Adult, Professional and Community Education, PhD
      Michael Moon Adult, Professional and Community Education, PhD
      Denisha Presley Educational Administration
      Robin Ramirez School Improvement, PhD
      Jennifer Walker Professional Counseling
      Michelle Ward Elementary Education
      Ellen Willoughby Elementary Education
      Qiana Young School Psychology
    • Student's Name Major
      Ashley Duncan Theatre
      Amanda Gass Theatre
      Kelsey Kling Theatre
      Kelly Thurmond Music
      Nicole Trochta Communication Studies
      Jordan Viator Mass Communication
    • Student's Name Major
      Bridget Bunch Physical Therapy
      Angela Choat Social Work
      James Collins Physical Therapy
      Heather Dooley Social Work
      Robert Dowhy Communication Disorders
      James Grace Physical Therapy
      Asra Khan Physical Therapy
      Melanie Kneupper Communication Disorders
      Kalyan Kubicek Communication Disorders
      Stephanie McCowan Social Work
      Megan Rodriguez Social Work
      Christine Valentine Physical Therapy
      Jill Wernersbach Social Work

       

    • Student's Name Major
      Deidra Aery Anthropology
      Luis Alvarado Anthropology
      Bharati Ayyalasomayajula Geographic Information Science, PhD
      Anastasia Benson Health Psychology
      Brian Brettschneider Geography, PhD
      Gina Camacho Legal Studies
      Nicholas Courtright Creative Writing
      Meagan Evans Creative Writing
      Jennifer Grace Literature
      Mellisa Gray Geography, PhD
      Katherine Handley Spanish
      Xueqin He Geography, PhD
      Gabriela Herrera International Studies
      Grace Herrington Geography
      Sherrah Holobaugh Literature
      Jessica Hurley Anthropology
      Dorothy Ibes Geography
      Gregory LaBudde Anthropology
      Evelyn Lauer Creative Writing
      Mary McCulley Literature
      Misty McDonald Legal Studies
      Ryan McGillicuddy Geography
      Audrey Mohan Geography Education, PhD
      Jose-Enrique Navarro Spanish
      Kay Newling Sociology
      Staci Osterkamp Sociology
      Adam Richard Anthropology
      Jesse Rogers Sociology
      Carol Sawyer Geography, PhD
      Desserae Shepston Anthropology
      Edward Sinclair Sociology
      Junmei Tang Geography, PhD
      David Viertel Geography, PhD
      Pamela Vining Applied Geography
      Adele Walajtys Sociology
      Beth Wallo Creative Writing
      John Wamsley Geography
      Melody Warren Geography Education, PhD
      Susan Wiseman Geography Education, PhD
      Jamie Zech Geography, PhD
      Korena Zucha Public Administration

       

    • Student's Name Major
      Megan Bean Biology
      Andrew Blair Biology
      Mikki Boswell Biochemistry
      Akiko Fujii Population and Conservation Biology
      Tina Gonzales Population and Conservation Biology
      Kelly Greenwood Mathematics
      Sreedevi Kumar Software Engineering
      Lauren Lucas Population and Conservation Biology
      Conrad Miller Mathematics
      Babur Mirza Aquatic Resources, PhD
      Varsha Radhkirshnan Aquatic Resources, PhD
      Mamta Singh Aquatic Resources, PhD
      Michael Small Aquatic Resources, PhD
      Adrain Vogl Aquatic Resources, PhD
      Allana Welsh Aquatic Resources, PhD
      Jeena Winters Aquatic Resources, PhD
      John Wamsley Wildlife Ecology

       

  • Award Dates: Fall 2005 - Spring 2006

    • Student's Name Major
      Brittany Boyle Family and Child Studies
      Betzabel Burciaga Family and Child Studies
      Jennifer Cerny Family and Child Studies
      Jaclyn Jones Interdisciplinary Studies
      Suzanne Lewis Criminal Justice
    • Student's Name Major
      Daniel Anderson Accounting (3/2)
      Saeed Azadi Business Administration
      Aimee Clement Accounting
      Maricel Dona Business Administration
      Sarah Elliott Business Administration
      Brooke Heffner Accounting (3/2)
      Tasuku Koni Accounting (3/2)
      Victoria Otto Accounting
      Christopher Proschko Accounting (3/2)
      Molly Sherman Business Administration
      Yullan Tan Accounting
    • Student's Name Major
      Carmen Adams Education, PhD
      Tereasa Back Educational Administration
      Robert Buscha Educational Administration
      Amanda Cerny Professional Counseling
      Tamara Clunis Education, PhD
      Tom Cox Education, PhD
      Shelley Dahlman School Psychology
      Julie Diehl Education, PhD
      Elena Esparza Education, PhD
      Brandi Forth Elementary Education
      Kristie Gantt Professional Counseling
      Jeannie Garcia Education, PhD
      Kirstyn Jorgenson School Psychology
      Lindsay King School Psychology
      Matthew Klassen Secondary Education
      Anne Lee School Psychology
      Chulsub Lew Education, PhD
      Lyn Litchke Education, PhD
      Erin MacDonald Elementary Education
      Erin Mendoza Professional Counseling
      Stacia Miller Education, PhD
      Michael Moon Education, PhD
      Karene Morgan Secondary Education
      Kirsten Nash Secondary Education
      Richard Parsells Education, PhD
      James Shakespeare Professional Counseling
      Sharlotte Snyder Education, PhD
      Jason Tharp Educational Administration
      Michelle Ward Elementary Education
      Sara Taylor Whelan School Psychology
      Sarah Whiteside Secondary Education
    • Student's Name Major
      Jay Crutcher Music
      Ashley Duncan Theatre
      Jacqueline Lackney Communication Studies
      Dara Quackenbush Mass Communication
    • Student's Name Major
      Natalie Archer Health Services Research
      Bridget Bunch Physical Therapy
      Misty Chapman Social Work
      Heather Dooley Social Work
      Robert Dowhy Communication Disorders
      Natassia Emory Communication Disorders
      Jessica Findley Social Work
      Barbara Fromme Social Work
      Stephanie Gajewski Social Work
      James Grace, Jr. Physical Therapy
      Christine Grover Physical Therapy
      Bianca Horton Communication Disorders
      Asra Khan Physical Therapy
      Melanie Kneupper Communication Disorders
      Melissa Koloziej Communication Disorders
      Andrea Kume Communication Disorders
      Amy Lackey Communication Disorders
      Michal Moore Healthcare Administration
      Anath Mothukuri Healthcare Administration
      Marcella Musgrave Social Work
      Stephanie Nino Physical Therapy
      Sarah Noll Physical Therapy
      Ceclia Palacios Communication Disorders
      Kelley Strohschein Communication Disorders
      Christine Valentine Physical Therapy
      Lauren Whitehouse Physical Therapy
    • Student's Name Major
      Brandi Bagwell Health Psychology
      Melissa Beaudoin Political Science
      Alecia Brettschneider Environmental Geography, Ph.D.
      Nyta Brown Geography
      Ellen Cagle Geography
      Xuwei Chen Environmental Geography, Ph.D.
      Antoinette Curl Political Science
      Meagan Evans Creative Writing
      Amelia Gray Creative Writing
      Melissa Gray Geography, Ph.D.
      Christine Grimes Creative Writing
      Sherrah Holobaugh Literature
      Katherine Kapurch Literature
      Olga Kobzar Legal Studies
      Kenneth Kubala, Jr. Health Psychology
      Shing-Tzong Lin Geographic Information Science, Ph.D.
      Rebekah Love Creative Writing
      Amber Lujan Sociology
      Lauren Maples Geography
      Patrick McCord Literature
      Ryan McGillicuddy Geography
      Ashley McNabb Geography
      Sherri Mora Public Administration
      Kay Newling Sociology
      Michael Noll Creative Writing
      Rain Nox Geography
      Darlene Occena-Gutierrez Environmental Geography, Ph.D.
      Staci Osterkamp Sociology
      Martha Pasiminio Health Psychology
      Susan Penn  Creative Writing
      Tobias Peterson Creative Writing
      Debra Pollak Creative Writing
      Xiaomin Qiu Geographic Education, Ph.D.
      Jennifer Roth Anthropology
      Carol Sawyer Environmental Geography, Ph.D.
      Steven Schooler Anthropology
      Brad Sharp Creative Writing
      Beau Steenken History
      Junmei Tang Geographic Information Science
      David Viertel Environmental Geography, Ph.D.
      Elizabeth White Creative Writing
    •   Student's Name  Major
      Kathy Alexander Aquatic Resources
      Preston Bean Aquatic Biology
      Andrew Blair Biology
      Jennifer Fox Aquatic Resources
      Jason Hammond Mathematics
      Conrad Miller Mathematics
      Kenneth Mix Aquatic Resources
      Kaveri Ramanjini Computer Science
      Susannah Reilly Aquatic Resources
      Mohammad Saikat Software Engineering
      Michael Small Aquatic Resources
      Adrian Vogl Aquatic Resources
      Allana Welsh Aquatic Resources
      Casey Williams  Aquatic Resources
      Jenna Winters Aquatic Resources
  • Award Dates: Fall 2004 - Spring 2005

    • Student's Name Major
      Jennifer Cerney Family and Child Studies
      Jaclyn Jones  Interdisciplinary Studies-Occupational Education
      Jacquelyn Janisch Family and Child Studies
      Angie Hart Family and Child Studies

       

    • Student's Name Major
      Christopher Adkins Business Administration
      Serkan Aksu Business Administration
      Daniel Anderson Accounting (3/2)
      Kamaleswari Bhupatiraju Business Administration
      Aimee Clement Accounting
      Kimberly Clifford Business Administration
      Fang Li Accounting
      Sunny Smith Business Administration
      Derek Smootz Business Administration
      Maiko Yoshida Accounting (3/2)

       

    • Student's Name Major
      Tereasa Back Educational Administration
      Melanie Campbell Adult, Professional & Community Education, Ph.D.
      Tamara Clunis Adult, Professional & Community Education, Ph.D.
      Kristyn Corley School Psychology
      Shelley Dahlman School Psychology
      Kristie Gantt Professional Counseling
      Anne Gehring Professional Counseling
      Edgar Granillo Professional Counseling
      Christie Hand Developmental & Adult Education
      Kate Harris Secondary Education
      Kristin Hensley Professional Counseling
      Carrie Hoffman Professional Counseling
      Filitsa Leriou Recreation & Leisure Services
      Chulsub Lew School Improvement, Ph.D.
      Erin Mendoza Professional Counseling
      Jodie Mitchell Elementary  Education
      Richard Parsells Adult, Professional & Community Education, Ph.D.
      Poonam Rane Health Education
      Susan Shinsky Professional Counseling
      Teresa Snyder Elementary Education
      Emily Swanzy Professional Counseling
      McKenna Townsend Elementarry Education
      Walden White School Psychology

       

    • Student's Name Major
      Season Ellison Theatre
      Bharati Naik Mass Communication
      Ashely Shopbell Communication Studies

       

    • Student's Name Major
      Sowmya Anand Health Services Research
      Natalie Archer Health Services Research 
      Amber Bryan Social Work
      Misty Chapman Social Work
      Paul Jurica III Physical Therapy
      Megan Lynch Physical Therapy
      Marcella Musgrave Social Work
      Kumbla Nayak Healthcare Administration
      Stephanie Nino Physical Therapy
      Sarah Noll Physical Therapy
      Christine Potts Physical Therapy
      Brandi Smith Physical Therapy
      Bianca Sonntag Communication Disorders
      Ryan Stukel Physical Therapy
      Jillian Tappan Social Work
      Lauren Whitehouse Physical Therapy

       

    • Student's Name Major
      Christine Alvarez Anthropology
      Christian Bolden Sociology
      Caroline Bour Geography-Environmental Geography, Ph.D.
      Teia Brumgard Geography
      Ellen Cagle Geography
      Xuwei Chen Geography-Geographic Information Science, Ph.D.
      Stephanie Czarnota Creative Writing
      Meaghan Dell History
      Kate Echols Spanish
      Kimberly Esiso History
      Melissa Gray Geography-Environmental Geography, Ph.D.
      Christine Grimes Creative Writing
      Deirdre Lannon History
      Debra Law History
      Amy Leiva Literature
      Nina Lester Public Administration
      Erin Mace History
      Bernadette Marion Geography-Environmental Geography, Ph.D.
      Imelda Martinez Spanish
      Melissa Martinez Legal Studies
      Wade Martyn Jr. Geography-Environmental Geography, Ph.D.
      Christine McCown Sociology
      Carrie McDowell Technical Communication
      Moira Muldoon Creative Writing
      Michael Noll Creative Writing
      Rain Nox Geography
      Darlene Occena-Gutierrez Geography-Environmental Geography, Ph.D.
      Martha Pasiminio Health Psychology
      Tobias Peterson Creative Writing
      Kody Potts Anthropology
      Carol Sawyer Geography-Environmental Geography, Ph.D.
      Steven Schooler Anthropology
      Bradley Sharp Creative Writing
      Erin Slinker Anthropology
      James Studer History
      David Viertel Geography-Environmental Geography, Ph.D.
      John Wamsley Geography
      Virginia Weinstein Anthropology
      Brittany Williams Legal Studies
      Jamie Zech Geography-Environmental Geography, Ph.D.
      Tina Zigon Literature

       

    • Student's Name Major
      Kathy Alexander Aquatic Resources, Ph.D.
      Rabia Azfar Computer Science
      Michelle Bartold Mathematics
      Jonathan Bickham Mathematics
      Leighann Collison Mathematics
      Adam Ferguson Wildlife Ecology
      Jin Ha Mathematics
      Brian Hutcheson Mathematics
      Meredith Longoria Wildlife Ecology
      Cristi Palacios Aquatic Biology
      David Pendergrass Aquatic Biology
      Michael Small Aquatic Resources, Ph.D.
      Cindy Sperry Wildlife Ecology
      Meena Sundararajan Computer Science
      Mengmeng Wang Computer Science
      Casey Williams Aquatic Resources, Ph.D.

       

  • Award Dates: Fall 2003 - Spring 2004

    • Student's Name Major
      Michael Burgeson Criminal Justice
      Melissa Haley Family and Child Studies
      Sadie Hockenberry Criminal Justice

       

    • Student's Name Major
      Kamaleswari Bhupatiraju Business Administration
      Jeff Bishop Accounting
      Jessica Brittain Business Administration
      Kimberley Brysch Business Administration
      Gary Casper Accounting
      Aimee Clement Accounting
      Jodi Edgar Accounting
      Ruijuan Hu Business Administration
      James Hughes Accounting
      Preethi Janakarajan Business Administration
      Gang Ji Accounting
      Benjamin Lyman Jr. Business Administration
      Lindsey Park Accounting
      Elizabeth Ridlehuber Business Administration
      Leonardo Salamando Business Administration
      Julia Silveira Business Administration
      Sunny Smith Business Administration
      Danielle Stanek Accounting
      Meng-Hua Sung Business Administration

       

    • Student's Name Major
      Sarah Aldrich Secondary Education
      Tereasa Back Educational Administration
      Darrell Baker Educational Administration
      Judy Bentley Education, Ph.D.
      Michele Brower Professional Counseling
      Paige Collier Educational Administration 
      LeAnna Coulter Professional Counseling
      Brenda Cusack Secondary Education
      Sarah Dover Elementary Education
      Iris Escandon Educational Administration 
      Sharon Fillion Education, Ph.D.
      Amanda Gaffaney Professional Counseling
      Jeanne Goka-Dubose Educational Administration
      Tammy Grahmann School Psychology
      Edgar Granillo Professional Counseling
      Luis Ham Educational Administration
      Christie Hand Developmental and Adult Education
      Tiffany Hidalgo Elementary Education
      Jennifer Jung Elementary Ed - Early Childhood
      Randy Kaiser Physical Education
      Jason Leach Secondary Education
      Filitisa Leriou Rec & Leis Svcs - Theraputic Rec
      Lyn Litchke Physcial Education
      Patricia Lopinski Special Education
      Diana MacKenzie Educational Administration
      Angela Magin Professional Counseling
      Stephanie Meyer Elementary Education
      Barry Miller Educational Administration
      Marie Miner Elementary Education
      Delores Moore Educational Administration
      Loretta Mraz Professional Counseling
      Tiffany Norman Secondary Education
      Diane Nunnelley School Psychology
      Angela Oliverson Elementary Education
      Kathryn Palmer Elementary Education
      Poonam Rane Health Education
      Rachael Reiley Counseling and Guidance
      Sarah Richards Elementary Education
      Amy Roberts-Rios Elementary Education
      Joshua Rowan Physical Education
      Lee Anne Rutledge Education, Ph.D.
      Vanessa Sanders School Psychology
      Erik Schmitt School Psychology
      Charlene Shields Educational Administration 
      Susan Shinsky Professional Counseling
      Jill Siler Educational Administration 
      Teresa Snyder Elementary Education
      Leslie Stephens Educational Administration 
      Emily Swanzy Professional Counseling
      Elizabeth Switzer Special Education
      McKenna Townsend Elementary Education
      Anna Tschiedel-Hosek School Psychology
      Jennifer Urbano Developmental and Adult Education
      Kerith Vara Professional Counseling
      Kayla West Professional Counseling
      Sharon Wharton Professional Counseling
      Joel Wyrtzen Professional Counseling
      Alicia Young School Psychology
    • Student's Name Major
       Nathan Faylor Communication Studies
      Lauren Harris Theatre
      Laura Jones Communication Studies
      AnnMarie Saunder Theatre
      Whitney Sklar Mass Communication

       

    • Student's Name Major
      Carolyn Bellman Social Work
      Connie Bodin Social Work
      Anglea Caldwell Physical Therapy
      Kristen Childress Physical Therapy
      Samantha Doversberger Social Work
      Sabre Haby Communication Disorders
      Mandy Hanrahan Social Work
      Cheryl Higgins Physcial Therapy
      Jennifer Kocian Health Proff - Healthcare HR
      Donna Neitzel Physical Therapy
      Brandi Smith Physical Therapy
      Kasi Straznicky Physcial Therapy
      Kelly VanAusdall Physical Therapy
      Tiffany Wilkerson Communication Disorders

       

    • Student's Name Major
      Monica Aleman Public Administration
      Joshua Book Literature
      Rachel Brucks Literature
      Ellen Cagle Geography
      Stephanie Czarnota Creative Writing
      Amber Deane Applied Sociology
      Ionara DeLima Geography, Ph.D.
      Robert Dickens Legal Studies
      Candace Ferguson Public Administration
      Jeanette Gara Geography
      Melissa Gray Geography, Ph.D.
      Samuel Helmle Public Administration
      Connie Janise Legal Studies
      Olga Kobzar Legal Studies
      Carol Landry Technical Communication
      Debra Law History
      Erin Mace History
      Sharon Maus Literature
      Ila McCracken Literature
      Carrie McDowell Technical Communication
      Jessica Mefford Geography
      Lemuel Mitchell Literature
      Moira Muldoon Creative Writing
      Kristin Noack Literature
      Timothy O'Connell Creative Writing
      Ryan Paul Literature
      Adreinne Ramsey International Studies
      Dale Ryder Health Psychology
      Carol Sawyer Geography, Ph.D.
      Jennifer Schor Legal Studies
      Lotte Smith-Hansen Health Psychology
      Don Spurgeon Health Psychology
      Elizabeth White Creative Writing
      Amy Wilson Political Science
      Alexandra Yavorsky Creative Writing

       

    • Student's Name Major
      Michelle Bartold Mathematics
      Leighann Collision Mathematics
      Ambikadevi Damodaran Computer Science
      Chih Feng Computer Science
      Brian Hutcheson Mathematics
      Marvin Lee Mathematics
      Meredith Longoria Wildlife Ecology
      Yu Mei Computer Science
      Prasad Phatarpekar Biology
      Jessica Pierson Mathematics
      Rajesh Ray Computer Science
      Meena Sundararajan Computer Science
      Mengmeng Wang Computer Science