Skip to Content

Fellowship Recipients

Graduate College Doctoral Research Support Fellowship

The Graduate College provides Doctoral Research Support Fellowships to support graduate student research at the doctoral level.  Each award of up to $5,000 is to be used to cover expenses directly related to conducting dissertation research.

Expand All Content
  • Student's Name Major
    Alisa R. Hartsell Geography
    Sindura Subanemy Kandasamy Kularajan Mathematics Education
    Shubha Rajya Laxmi Malla Matrls Sci Engnr Comr
    Bhagyashree Mishra Matrls Sci Engnr Comr
    Mohammad Shamim Reza Matrls Sci Engnr Comr
  • Student's Name Major
    Adeniji E. Adetayo Matrls Sci Engnr Comr
    Stephen F. Harding Aquatic Res & Int Biology
    Ayodeji E. Iyanda Geographic Info Sci
    Sophia R. Mavroudas Applied Anthropology
    Milad Mohammadalizadehkorde Geographic Info Sci
    John M. Ponstingel Geography
    Damilola Runsewe Matrls Sci Engnr Comr
  • Student's Name Major
    Jesus Salvador Adame Solorio Matrls Sci Engnr Comr
    Jacob A Armitage Matrls Sci Engnr Comr
    Amarilis Mercedes Castillo Devel Ed (Literacy)
    Niloofar Heshmati Aghda Matrls Sci Engnr Comr
    Jennifer L. Idema Aquatic Res & Int Biology
    Mael Bob Dany Le Noc Geography
    Shadi Maleki Geographic Info Sci
    Yuanfang Ying Matrls Sci Engnr Comr
  • Student's Name Major
    Elizabeth Loriane Hewett Developmental Education
    Michael Duane Hicks Mathematics Education
    Meagan Ann Hoff Developmental Education
    Harish Sai Prasad Kallagunta Materials Science, Engineering, & Commercialization
    Meaghan McCormack Aquatic Resources & Integrative Biology
    Mahmuda Akter Monne Materials Science, Engineering, & Commercialization
    Sibo Niu Materials Science, Engineering, & Commercialization
    Sadia Rakinur Rab Materials Science, Engineering, & Commercialization
    David Matthew Szpakowski Geography
  • Student's Name Major
    Saeideh Gharehchahi Geographic Info Sci
    Cory Goff Aquatic Res & Int Biology
    Layla Guyot Mathematics Education
    Mehedhi Hasan Matrls Sci Engnr Comr
    Christina R. Koehne Mathematics Education
    MD Dalim Mia Matrls Sci Engnr Comr
    Yunuen Reygadas Langarica Geographic Info Sci
    Rony Saha Matrls Sci Engnr Comr
    Amber L. Sarker Developmental Education
    Fei Sun Matrls Sci Engnr Comr
    Starla Thornhill Aquatic Res & Int Biology
    Spandana Vemulapally Aquatic Res & Int Biology
  • Student's Name Major
    Babatunde Adebiyi Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Joyce Anderson Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Upendra Bahadur Bom Geography
    Mark Deka Geographic Information Science
    Zachery Forsburg Aquatic Resources
    Aubri Jenson Aquatic Resources
    Megan Krou Developmental Education
    Sara Weaver Aquatic Resources
  • Student's Name Major
    Carol Ellis-Terrell Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Joshua Fagan Mathematics Education
    Caroline McClure Geographic Education
    Teresa Salazar Mathematics Education
    Francesco Zignol Geographic Information Science
  • Student's Name Major
    Raju Ahmed Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Enes Akbuga Mathematics Education
    Maedeh Dabbaghianamiri Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Lindsay Deveau Criminal Justice
    Archana Gujjari Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Devanda Lek Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Christopher Manspeaker Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Monica Medel Valdivia Geographic Information Science
    Parvathi Rajan Nair Aquatic Resources
    Ji Chul Nam Aquatic Resources
    Zachary Nolen Aquatic Resources
    Mariana Ocampo Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Zhaochen Song Mathematics Education
    Chunhong Zhao Geographic Information Science
  •  Student's Name  Major
    Zachary Adcock Aquatic Resources
    Nichole Armand Mathematics Education
    Seifeddine Ben Tekaya Aquatic Resources
    Erin Dascher Environmental Geography
    Abbas Fahami Materials Science, Engineering & Commercialization
    Darolyn Flaggs Developmental  Education
    Theresa Hoang Developmental  Education
    Erika Nielson Vargas Developmental  Education
    Erin Scanlon Developmental  Education
    Md Anwar Siddique Materials Science, Engineering & Commercialization
  •  Student's Name  Major
    William (Bill) Adams Environmental Geography
    Sonalee Bhattacharyya Mathematics Education
    Edith De Leon Quiroz Materials Science, Engineering & Commercialization
    Susmita Ghose Materials Science, Engineering & Commercialization
    Zachariah Hurdle Mathematics Education
    Kristie O'Donnell Developmental Education
    Tugba Ozel Materials Science, Engineering & Commercialization
    MD Shafiqur Rahman Materials Science, Engineering & Commercialization
    Tyler Vaughan Criminal Justice
    Brittany Webre Mathematics Education
  •  Student's Name  Major
    Daniel Cheshire Mathematics Education
    Bobby Hancock Materials Science, Engineering, and Commercialization
    Priscilla Pham Aquatic Resources
    Alexander Rasche Mathematics Education
    Elizabeth Threadgill Developmental Education
    Dittita Tititampruk Criminal Justice
    Joshua Wilkerson Mathematics Education
  • Student's Name Major
    Brandy Alba Developmental Education
    Salma Abdul Sultan Amlani Developmental Education
    Rachel Bower Mathematics Education
    Christine Herrera Mathematics Education
    Matthew Milholland Aquatic Resources
    Javad Rezanezhad Gatabi Materials Science, Engineering, and Commercialization
    Shawnda Smith Mathematics Education
    Victoria Terranova Criminal Justice
    Katherine Bell Aquatic Resources
    Yogendra Bordiya Aquatic Resources
    Juan Gomez Orgega Materials Science, Engineering, and Commercialization
    Son Young Kim Aquatic Resources
    Jeffrey Simpson Materials Science, Engineering, and Commercialization
    Christina Starkey Mathematics Education
  • Student's Name Major
    Tiffany Cox Criminal Justice
    Nicole Davis Aquatic Resources
    Ashley Kotwal Materials Science, Engineering, and Commercialization
    Yuliya Melnikova Mathematics Education
    Nama Namakshi Mathematics Education
    David Parr Geographic Information Science
    Shobhit Sharma Aquatic Resources
    Sara Sobrino Environmental Geography
  • Student's Name Major
    Amber Douglas Materials Science, Engineering, and Commercialization
    Sydney Granger Developmental Education
    Benjamin Prince Environmental Geography
  • Student's Name Major
    Travis Cantu Materials Science, Engineering, and Commercialization
    Sayantan Das Materials Science, Engineering, and Commercialization
    Xi Gong Geographic Information Science
    Marcus Goss Materials Science, Engineering, and Commercialization
    Jake Hammons Mathematics Education
    Deborah Hann Geographic Education
    Sarah Hanusch Mathematics Education
    Yongsok Kim Criminal Justice
    John Klier Geographic Information Science
    Anne Kringen Criminal Justice
    Jodi Lampi Developmental Education
    Carlos Mejia Colindres Mathematics Education
  • Student's Name Major
    Laura Cano Amaya Environmental Geography
    Adam Duarte Aquatic Resources
    Praveen Kathare Aquatic Resources
    Jonathan Kringen Criminal Justice
    Joan Parrott Aquatic Resources
    Suvidha Samant Aquatic Resources
    Jaclyn Schildkraut Criminal Justice
    Daniel Wolcott Aquatic Resources
  • Student's Name Major
    Donald J. Brown Aquatic Resources
    Robert Jaster Mathematics Education
    Melissa C. Jones Aquatic Resources
    Yan Lin Geographic Information Science
    Ivana Mali Aquatic Resources
    Adam Mathews Geographic Information Science
    David Nicosia Geographic Information Science
    Rini Oktavia Mathematics Education
    Michelle Quinones Criminal Justice
    Michelle Schrauth Mathematics Education
    Ben Tobin Aquatic Resources
    Howard Williams Criminal Justice
    Elyse Zavar Environmental Geography

Graduate College Thesis Research Support Fellowship

The Graduate College provides Thesis Research Support Fellowships to support graduate student research at the master’s level. Each award of up to $2,000 is to be used to cover expenses directly related to conducting thesis research.

  • Student's Name Major
    Homayra Alam Engineering
    Fiona S. Burke Sociology
    Sourav Das Engineering
    Robert T. Finer Wildlife Ecology
    Monica Kothamasu Engineering
    Taylor M. Levy Public Health Ed & Prom
    Cindy J. Mays Sociology
    Steven C. Mesquiti Psychological Research
    Mahbubur Rahman Engineering
    Tasneem K. Shifa Engineering
    Bonnie L. Stice Professional Counseling
    Kushal Thapa Engineering
  • Student's Name Major
    Madiha N. Ali Psychological Research
    Alexis J. Baide Anthropology
    Maria C. Belduque Correa Engineering
    Kristen N. Hardin-Sigler Engineering
    Kyle M. Johnson Exercise Science
    Holly Kendall Biochemistry
    Emilio Lara Biology
    Myra J. McConnell Engineering
    Aziza Nahar Psychological Research
    Melissa Villatoro Castaneda Population & Conservation Bio
  • Student's Name Major
    Flor Alexandra Barajas Communication Design
    Michaela Beth Bowlsby Biology
    Brady William Campana Brickner-Wood Creative Writing (Fic)
    Zaavian Sebastian Espinoza Wildlife Ecology
    Daniel Alexander Guerra Population & Conservat Bio
    Rabecca-Kimberly Wiser Hernandez Psychological Research
    Naomi Simcha Levin Anthropology (Biological)
    Bria Noelle Marty Biology
    Zachary Mays Biology
    Sara Basha Mitschke Communication Design
    Thi H Nguyen Communication Design
    Matthew Charles Parker Wildlife Ecology
    Rafea Sultana Rea Int Agricultural Sciences
    Yocelyn Riojas Communication Design
    Lee Harris Williamson Wildlife Ecology
  • Student's Name Major
    Lupita Sarahi Aguirre Chemistry
    Luis Albiter Chemistry
    Oluwasola Kofoworola Arigbabowo Engineering
    Kathleen Rebecca Bates Public Health Educ & Promotion
    Kelli Burke Chemistry
    Gabrielle Eden Harmon Chemistry
    Samuel Whitfield Kimmel Chemistry
    McKensey Rose Miller Anthropology
    Amanda Rene Rogers Creative Writing
    Ranganathan Sampathkumar Engineering
    Allison Elaine Scott Wildlife Ecology
    Mark Joseph Stern Psychological Research
  • Student's Name Major
    Kamar Afra Anthropology
    Abdullah Al Bashit Engineering
    Jessica R. Bernardin Biology
    Robert P. Brushaber Engineering
    Timothy J. Cioffi Biology
    Samantha Goldstein Exercise Science
    Jonah J. Gula Wildlife Ecology
    Md Inzamam Haque Engineering
    Niki Hayatbini Psychological Research
    Rebecca Kilgore Biology
    Arseniy Kolonin Population & Conservat Bio
    Coriana M. McDonald History
    Krystie A. Miner Population & Conservat Bio
    Duy Le Nguyen Engineering
    William J. Schneider Engineering
    Swayam Shree Engineering
    Jacquelyn M. Tleimat Wildlife Ecology
    Esmerehildo Trevino Engineering
    Samantha Zepeda Biochemistry
  • Student's Name Major
    Erin Cowart Psychological Research
    Jared Haney Wildlife Ecology
    Lisa Koetke Biology
    Lauren Koutlias Anthropology 
    Ryan Leach Mass Communication
    Dalila Loiacomo Aquatic Resources
    Randolph (Wade) Martin Creative Writing 
    Marie (Molly) Moltzen Creative Writing 
    Stephanie Nordmeyer Biology
    Krista Pollett History 
    Sandra Sidi Creative Writing
    Brandie Taylor Biochemistry
    Caroline Znachko Anthropology 
  • Student's Name Major
    Randall Archer Chemistry
    McKenna Bristow Population & Conservation Biology
    Sarah Durham Wildlife Ecology
    Sean Farrell Anthropology 
    Fatemeh Fereidooni Psychological Research
    Stephan Fisher Athletic Training
    Skyler Flaska Wildlife Ecology
    Kelly Gourluck Sociology
    Madeline Huff Biochemistry
    Md Toufikul Islam Engineering
    Yamna Jakhar Communication Design
    Stephanie Jarrett Developmental Education
    Mohi Uddin Jewel Engineering
    Barry Koehne Physics
    Samantha Lopez Mass Communication
    Geraldo Medrano Biochemistry
    Sagar Navle Engineering
    Kamal Paul Engineering
    Eric Pfister Human Nutrition 
    Brian Samuels Engineering
    Md Syadus Sefat Engineering
    Varun Kumar Siddaraju Engineering
    Khan Siddique Engineering
    Roxanne Sides Communication Design
    Alireza Tahsini Computer Science
    Hanna Traphagan Health Education
    Thomas Turner Communication Design
  • Student's Name Major
    Seyedeh Razieh Araghi Literature
    Khem Baral Engineering
    Carol Bittinger Communication Disorders
    David Catchpole Music
    Cameo Chattin Communication Design
    Linus Ray Delices Biology
    Ramsey Doany Engineering
    Bryan Heisinger Anthropology
    Sarah Himes Anthropology
    Nathan Jones Mathematics
    Sneha Karen Kawal Engineering
    Robyn Kramer Anthropology
    Kimberly Long Biochemistry
    Kaitlin Lopez Wildlife Ecology
    Md Shamim Mahmud Engineering
    Emily McCuistion Anthropology
    Ryan McDermott Engineering
    Aaron McGuire Wildlife Ecology
    Mohit Mehta Spanish
    Ricardo Ramirez Engineering
    Nestor Rodriguez Biochemistry
    Mary Swearinger Anthropology
    William Terry Biology
    Vidya Thanda Setty Engineering
  • Student's Name Major
    Sahar Azimi Moghaddam Computer Science
    Dorothy Barnhart    Family & Child Studies
    Sarah Bialik Population & Conservation Biology
    Robert Busbee Population & Conservation Biology
    Stephanie Childress Literature
    Pooria Dehghanian Engineering
    Mohammad Azim Ul Ekram Engineering
    Evarestus Enuka Engineering
    Patricia Gomez Communication Design
    Nicole Hengst Mass Communication
    Kimberlyn Jaggers Family & Child Studies
    Carolyn Kilday Communication Design
    Danni Lopez-Rogina Sociology
    Zhenyuan Lu Biology
    Floritzel Moreno Merchandising & Consumer Studies
    Veronica Partridge Biochemistry
    Analee Paz Communication Design
    Charles Quarterman Communication Design
    Karuna Ranganathapura Chandrai G Engineering
    Tara Smith Anthropology
    Michaela Sousares Biochemistry
    Lindsay Starr Communication Design
    Ruben Vela Psychological Research
    Lisa Willard Communication Design
    Yuanfang Ying Chemistry
    Qian Yu Mass Communication
  • Student's Name Major
    Jarred Barr Wildlife Ecology
    Richard Clancy Applied Mathematics
    Chaunesey Clemmons Anthropology
    Lenee Dedeaux Aquatic Resources
    Kathleen DesOrmeaux History
    Amanda Driscoe Population & Conservation Biology
    Amara Garza Population & Conservation Biology
    Mark Hiler Aquatic Resources
    Lee Hinkle Computer Science
    Shelby Huff Engineering
    McKensey Johnson Psychological Research
    Edward Leone Biology
    Marissa Martinez Human Nutrition
    Mahmuda Akter Monne Engineering
    Katherine Mooney Psychological Research
    Katherine Rompel Sociology
    Gabriela Solis Biology
  • Student's Name Major
    Oluwatoyosi Adewunmi Biochemistry
    John Aylesworth History
    Sergio Bedford Merchandising & Consumer Studies
    Laura Bliss Wildlife Ecology
    Colton Branscum Communication Design
    Lauren Chapman Anthropology
    Holly Cook Sociology
    Taylor Dismuke Biochemistry
    Tyler Dukes Literature
    William Frank Communication Design
    Anna Gates Biology
    Devora Gleiber Anthropology
    Desiree Hazel Merchandising & Consumer Studies
    Caleb Horn Communication Design
    Sarah Howze Creative Writing
    Parisa Jalili Materials Physics
    Aimee Jones Merchandising & Consumer Studies
    Nicholas Kolbe Wildlife Ecology
    Rex Long Anthropology
    Matthew McNamee Athletic Training
    Lauren Meckel Anthropology
    Caleb Miller Anthropology
    Cally Moore Biochemistry
    Michael Mudd Anthropology
    Dianne Neaves Elementary Education-Bilingual/Bicultural
    Sibo Niu Chemistry
    Zachary Perdieu Literature
    Kami Rutherford Sociology
    Biplab Kumar Saha Computer Science
    Md Abdul Ahad Talukder Materials Physics
    Trey Terrell Communication Design
    Monica Weis Biochemistry
    Andrea Weissenbuehler Communication Design
  • Student's Name Major
    Rupesh Agrahari Computer Science
    Kellen Begin Sociology
    Alaa Ibrahim Biology
    Austin Mason Chemistry/Biochemistry
    Jeremy Logan Music
    Megan Mondelli Conservation Biology
    Fidele Twagirayezu Physics
    Christopher Simons History
    Jacob Troublefield History
    Golya Shahrokhi Wildlife Ecology
    Kimberly Ramsdell Chemistry/Biochemistry
    Shubha Rajya Laxmi Malla Chemistry/Biochemistry
    Sarah Zappitello Aquatic Resources
    Elizabeth LeBlanc Physics
    Jenae Olson Wildlife Ecology
    Sydney Bennett Exercise Science
    Pedro Gonzalez Biology
    Benjamin Clancy Communication Studies
  • Student's Name Major
    Karolyn Barker Chemistry
    Yubo Cui Materials Physics
    Amparo Diaz Sociology
    Patrick Gosnell Communication Design
    Amanda Hargrave Wildlife Ecology
    Dylan Harmon-Donovan International Studies
    Charles Hoitt Agriculture Education
    April Hudson Sociology
    Hiroto Kawamura Athletic Training
    Elizabeth Mclvor Biochemistry
    Katie Miler Family & Child Studies
    Christopher Muñoz Biochemistry
    Mary Murphy History
    Michael Petrozza Anthropology
    Saami Rahman Computer Science
    Todd Richardson History
    E. Cesar Rivera Communication Design
    Rebekah Rylander Wildlife Ecology
    Gabriel Wood Applied Mathematics
  • Student's Name Major
    Thaddeus Atzmon Sociology
    Mary Ellen Avery Recreation & Leisure Services - Recreation Management
    Heather Brown History
    Timothy Clark Interdisciplinary Studies with a Concentration in Sustainability
    Maedeh Dabbaghianamiri Industrial Technology
    Cassie Deardorff Chemistry
    Natalie DeLeon Psychological Research
    James Fancher Anthropology
    Christopher Hawkins Psychological Research
    Derrick Holland Mass Communication
    Daniel Horn Biochemistry
    Brendon Larimore History
    Sedriel Montalvo Chemistry
    Daniel Nyachuba Sociology
    Jennell Rayos Interdisciplinary Studies with a Concentration in Sustainability
    Brian Squires Physics
    John Stauffer Anthropology
    Rebecca Stavinoha Human Nutrition
    Melissa Sutton Biology
    Xi Tang Materials Physics
    James Titus Biochemistry
  • Student's Name Major
    Hanu Arava Materials Physics
    Jonafa Banbury Sociology
    Lennon Bates Anthropology
    Travis Bulgerin Computer Science
    Malak Carrillo History
    Nora Cavazos International Studies
    Maclyn Compton Physics
    Robert Danso Biochemistry
    Teri Fickling Literature
    Matthew Haverland Wildlife Ecology
    Corey Holland Computer Science
    Karen Johnston-Ashton History
    Esther Lee Biochemistry
    Talitha Lewis Sociology
    Brenda MacArthur Communication Studies
    Bita Razavimaleki Anthropology
    Jon Richey Biology
    Mark Riggs Chemistry
    Robert Rogers Chemistry
    Heath Starns Wildlife Ecology
    Ruben Tovar Biology
    Koreena Villarreal Health Education
    April Wright Communication Design

Texas State Doctoral Merit Fellowships

The Graduate College’s Texas State Doctoral Merit Fellowships are prestigious awards intended for use in recruiting doctoral students of the highest quality to Texas State University.  The Texas State Doctoral Merit Fellowship provides $9,000 to new doctoral students for their first academic year of study (paid in early September, January, and June).  These fellowships can be combined with graduate assistantships or departmental scholarships to create an attractive financial aid package for top-quality applicants.

  • Student's Name

    Major

    Grant Bassett Aquatic Res & Integ Bio
    Antonio R. Beardall Applied Anthropology
    Maria C. Belduque Correa Materials Sci, Engnr, Comrclztn
    Michael P. Boyles Geographic Info Science
    Frankson Collins Mathematics Education
    Sylvia Flores School Improvement
    Cheri L. Hatcher Adult, Prof, & Comm Ed
    Alba E. Melgar Developmental Education
    Camrie N. Pipper Developmental Education
    Kafayat Quadri Physical Therapy
    Alyssa N. Shallenberger Criminal Justice
    Parisa Tabassum Computer Science
    Binay J. Thapa Geography
    Arun Kumar Raman Developmental Education
  • Student's Name

    Major

    Luis A. Albiter Matrls Sci Engnr Comr
    Samantha Aziz Computer Sci-Info Mgmt
    Mohammad Maruf Billah Aquatic Res & Int Biology
    Mai T. Bui Mathematics Education
    Liza Buluchevskaya Physical Therapy
    Allie E. Crawford Developmental Education
    Miguel Garcia School Improvement
    Lauren E. Gerken Adult, Prof, & Comm Ed
    Lino R. Guajardo Mathematics Education
    Daniel A. Guerra Aquatic Res and Integrative Bio
    Jilin Hu Geographic Info Science
    Mark D. Killingbeck Developmental Education
    Elijah H. Lee Aquatic Res and Integrative Bio
    Maria Del Mar Moretta Urdiales Aquatic Res & Int Biology
    April Mouton School Improvement
    Arun Kumar Raman Developmental Education
    Jarell D. Routt School Improvement
    Micah Swartz Mathematics Education
    Fatema Zohra Matrls Sci Engnr Comr
  • Student's Name

    Major

    Petra M. Banks Applied Anthropology
    Mackenzie Eryn Brannan Physical Therapy
    Yusik Choi Geography
    Michael Earl Dean Physical Therapy
    Ali Ghanbari Materials Sci, Eng, Comm
    Md Abdul Halim Materials Sci, Eng, Comm
    Joshua Eunsuk Hong Physical Therapy
    Sojung Huh Geographic Education
    Mayowa Kayode Lasode Geographic Info Science
    Jonathan Ernest Lollar Developmental Education
    Courtney Leigh Mcelhaney Peebles Adult, Prof, & Comm Ed
    Michael T. Ota School Improvement
    Esther Smith Pippins Adult, Prof, & Comm Ed
    John William Segovia Developmental Education
    Sean Warren Simmons Computer Science
    Emily Dianne Spivey Criminal Justice
    Chelsea Ann Toler Adult, Prof, & Comm Ed
    Mei Yang Geographic Info Science
    Ye Zhu Computer Science
    Agustín J. Garcia Developmental Education
    Md Abdul Halim Matrls Sci Engnr Comr
  • Student's Name

    Major

    Tanjina Ahmed Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Dane Atkins Geography
    Esther (Renee) Bocanegra School Improvement
    Heejae Chung Adult, Professional, and Community Education
    James Dyer Developmental Education
    Christie Hill-Troglin Cox Developmental Education
    Travis Jack School Improvement
    Stephanie Jarrett Developmental Education
    Jade Keath Physical Therapy
    Andrei Kushkin Geographic Information Science
    Xiaomin Li Computer Science
    Molly McDowell Criminal Justice
    Barrie McGee Developmental Education
    Molly Miranker Geography
    Lisa (Renee) Ness Adult, Professional, and Community Education
    Paige Pelletier Physical Therapy
    Christopher Pierce Geography
    Norma Reyes Developmental Education
    Brian Samuels Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Khan Siddique Materials Science, Commercialization, and Engineering (for Spring 2019)
    Araceli (Sally) Sosa School Improvement
    Tasnuva Udita Geographic Information Science
  • Student's Name

    Major

    Mercia Bakouetila Physical Therapy
    Christina Carrera Physical Therapy
    Brittany Davis Adult, Professional, and Community Education
    Tuhin Dey Materials Science, Commercialization, and Engineering
    Barbara Dinkins Criminal Justice
    Ann Marie Cotman (formerly Hicks) School Improvement
    Sindura Kandasamy Mathematics Education
    Theresa Rene’ LeBlanc Developmental Education
    Kelsy Osterman Physical Therapy
    John Ponstingel Geography
    Daniel Reinhard Criminal Justice
    Maria Ureta Viroga School Improvement
    Xu Wang Materials Science, Commercialization, and Engineering
  • Student's Name Major
    Bryant Stites
    Physical Therapy
    Karolyn Barker Materials Science, Engineering and Commercialization
    Caitlin Buck
    Physical Therapy
    Monica Caballero
    Criminal Justice
    Joseph Alejandro Cascante Campos
    Geography
    Michelle Chae
    School Improvement
    Ronni Henrico
    Developmental Education
    Orlando Hinojosa
    Adult, Professional and Community Education
    Mael Le Noc
    Geography
    Mayra Oyervides
    Aquatic Resources
    Cindy Pena
    Adult, Professional and Community Education
    Frank Shott
    Physical Therapy
    Vaclav Sotola Aquatic Resources
  • Student's Name Major
    Diana Barrera
    School Improvement
    Cory Goff
    Aquatic Resources
    Paepin Goff
    Geography
    Lindsay Jakszta
    Physical Therapy
    Julia Lapo
    Physical Therapy
    Lina Padegimaite
    Physical Therapy
    Peter Price
    School Improvement
    Yunuen Reygadas-Langarica
    Geography
    Amber Sarker
    Developmental Education
    Natalie Stanislav
    Physical Therapy
    Nicholas Townsend
    Criminal Justice
    Merih Ugurel Kamisli
    Adult, Professional, and Community Education
    Sara Weaver Aquatic Resources
  • Student's Name Major
    Katherine Elmer
    Physical Therapy
    Christopher Holtkamp
    Environmental Geography
    Aubri Jenson
    Aquatic Resources
    Katherine Lewis
    School Improvement
    Jeanne-Marie Linker
    Mathematics Education
    Megan Meier
    Criminal Justice
    Mystyn Mills
    Environmental Geography
    Mark Riggs
    Materials Science, Engineering, and Commercialization
    William Sandel
    Criminal Justice
    Jonathan Tyner
    Adult, Professional, and Community Education
    Doreathea-Catherine Wengelnik
    Adult, Professional, and Community Education
    Wade Zidek
    Physical Therapy

     


Texas State Graduate Merit Fellowships

The Graduate College’s Texas State Graduate Merit Fellowships are prestigious awards intended for use in recruiting master’s students of the highest quality to Texas State University.  The Texas State Graduate Merit Fellowship provides $3,000 to new master’s students for their first academic year of study (paid in early September, January, and June).  These fellowships can be combined with graduate assistantships or departmental scholarships to create an attractive financial aid package for top quality applicants.

  • Student's Name Major
    Dani Anastasi Human Nutrition
    Mikaela C. Billington Applied Sociology
    Isra Cheema Creative Writing
    Michelle C. Crabtree Spanish
    Kiara C. Cushway Aquatic Resources
    Ahsutoss Das Quantitative Finance & Economics
    Kayla M. Dudley Dementia & Aging Studies
    Phoebe D. Duffy Quantitative Finance & Economics
    Maggie K. Farrell Human Nutrition
    Justin Geraets Communication Disorders
    Catarina N. Kissinger Philosophy
    Amelia C. Konda Anthropology
    Kaitlyn C. McKenna Anthropology
    Deja S. Miller Stud Affairs in Higher Ed
    Maria T. Mohamed Professional Counseling
    José A. Pineda Spanish
    Emily P. Ratcliffe Communication Disorders
    Aracely Rios Garza Human Development & Family Sciences
    Samuel P. Rives Music
    Ross M. Sanchez Music
    Aksana Slavetskaya Marketing Research & Analysis
    Cortney L. Smith History (Public Hist)
    Mya J. Taylor Legal Studies
    Alexandra Thompson Sustainability Studies
    Raven L. Utley Adult, Prof, & Comm Ed
    Kat Vrotsos Psychological Research
    Audriana L. Pohlman Mathematics
  • Student's Name Major
    Yabsira Adera Public Administration
    Md Ashik Ahmed Engineering
    Gwen Alpers Healthcare Administration
    Emily B. Anderson Marketing Research and Analysis
    Katherina Arteaga Psychological Research
    Michael S. Bivens Student Affairs in Higher Ed
    Liz Brodine Human Nutrition
    Katherine M. Cline Aquatic Resources
    Andres E. Da Silva Savino Exercise Science
    Prodyut Das Quantitative Finance and Econ
    Magaly T. Devlin Elementary Education
    Clare E. Flynn Communication Disorders
    Jordan T. Fuselier Criminal Justice
    Mara E. Gallagher Communication Disorders
    Kyle E. Grissom Sociology
    Andrea R. Hazelwood Criminal Justice
    Amanda L. Hutchison Human Nutrition
    Alexis R. Luinstra Student Affairs in Higher Ed
    Kathryn M. McDaniel Geography
    Wesley A. Moore Public History
    Chelsea Morris History
    Kole P. Parchman Marketing Research and Analysis
    Cecilia J. Raatz Sustainability Studies
    Alessandra Rizzo Esposito Psychological Research
    Jibesh Kanti Saha Engineering
    Heather A. Schneider Human Development & Family Sciences
    Neha R. Shrestha Psychological Research
    Railey J. Tassin Public History
    Kaylin Thomae Public Hlth Ed & Promotion
    Chase Vanderslice Literature
    Madeline T. Wade Geography
    Catherine E. Williams Student Affairs in Higher Ed
  • Student's Name Major
    Samantha Cheyenne Allred Student Affairs in Higher Education
    Kennedy Skye Anderson Psychological Research
    Katherine Elizabeth Brewer Student Affairs in Higher Education
    Jackson Flynn Burkholder Biology
    Briesen Elizabeth Cooper Accounting
    Lisa Reinhard Fournier Dementia & Aging Studies
    Cole Devin Freddie Marketing Research & Analysis
    Kaylee Mei Lan Gaumnitz Anthropology
    Sydney Donahue Goudie Family & Child Studies
    Caroline Marie Haywood Communication Studies
    Lindsey Erin Henry Criminal Justice
    Wyatt Lane Ince Spanish
    Sayed Rezwanul Islam Engineering
    Bobbi Leigh Jones Communication Disorders
    Jessica Lynn Jones Human Nutrition
    Taylor Madison Levy Public Health Education
    Alexa Petit Lopez Geographic Information Science
    Maria Guadalupe Martinez Cantellano Student Affairs in Higher Education
    Brittany Renee Matt Communication Disorders
    Imani Nuari McDonald Marketing Research & Analysis
    Sara Samantha Moya Geography Resource & Env Studies
    Ashley Cheyanne Myers Psychological Research
    Sa Ra Park Music
    Emily Morgan Pollard Communication Studies
    Josephine Elizabeth Anne Reynes Mathematics
    Ivanna Robledo Anthropology
    Kassandra Geneva Rocha Sociology
    Samantha Margaret Smothermon Applied Sociology
    Albert Suarez Mass Communication
    Kushal Thapa Engineering
    Grace Adrianna Velasco Van De Hoef Communication Disorders
    Ben Wang Geography
    Priscilla Leticia Zambrano Family & Child Studies
    Sayed Rezwanul Islam Engineering
  • Student's Name Major
    Bethany Anderson Athletic Training
    Melissa Bell Public Administration
    Megan Bermea Public Administration
    Kevin Booth Geographic Information Science
    Brianna Brown Sociology
    Kaitlyn Burd Creative Writing
    Rachel Cohen Therapeutic Recreation
    Colin Copler Geography
    Laura Cortez Communication Disorders
    Erica Desern Family & Child Studies
    Anish Dhungana Physics
    Gabriela DiSarli Communication Design
    Emily Duke Human Nutrition 
    Ian Gomez Human Nutrition 
    Katherine Head Communication Studies
    Molly Kaplan Anthropology
    Clare Kelley Family & Child Studies
    Allison Kincer Human Nutrition 
    Alyssa Kopecki Psychological Research
    Katherine Landers Geography
    Michael Leland Communication Disorders
    Alyssa Loveday Sustainability Studies
    Alisa Medrano Accounting
    McKensey Miller Anthropology
    Reagan Morrow Athletic Training
    Connor Pate Theatre
    James Ramsey Anthropology
    Otto Randolph Engineering
    Dezerae Reyes Sociology
    Kassandra Soto Therapeutic Recreation
    Alyse Spiehler Applied Philosophy
    Mark Stern Psychological Research
    Bethany Voight Health Information Management
    Danielle Williams School Psychology
  • Student's Name Major

    Myles Alexander

    Student Affairs in Higher Educ.

    Nari Banieh

    International Studies

    Maggie Baron

    Health Information Management

    Samuel Barton

    Accounting

    Madison Bearden

    Accounting

    Laura Brackney

    Music

    Sara Caldwell

    Dementia & Aging Studies

    Colton Coiner

    Sustainability Studies

    Gardiyawasam L.T. De Silva

    Materials Physics

    Francisco Delgado

    History

    Ashraf Demian

    Mathematics

    Darcy Dirksen

    Family & Child Studies

    Dobie Drost

    Communication Disorders

    Valeria Estrada

    History

    Steven Evans

    Anthropology

    Anna Follett

    Anthropology

    Tarun Gadhiraju Subramanyan

    Engineering

    Hailey Gilder

    Communication Disorders

    Istvan Gulyas

    Physics

    Michelle Harris

    Geography

    Rachel Harvey

    Sociology

    Niki Hayatbini

    Psychological Research

    Jinqiu He 

    Theatre

    Jasmine Hernandez

    Applied Sociology

    Rebecca Johnston 

    Health Information Management

    Anupam K.C.

    Materials Physics

    Autmn Keefer

    Legal Studies

    Narayan Khadka

    Physics

    Olivia King

    School Psychology

    Jillian Krulac

    Student Affairs in Higher Educ.

    Jacy Latta

    School Psychology

    Lauren Lee

    Communication Studies

    Simone Longe

    Anthropology

    Stephen (Kyle) Moore

    Music

    Maryia Nassonova

    Human Nutrition

    Aspen Navarro

    Sustainability Studies

    Eric Neier

    Materials Physics

    Alejandra Perez

    Human Nutrition

    Md Ferdous Pervej

    Engineering

    Carlie Pierre

    Student Affairs in Higher Educ.

    Sarah Pressler

    Legal Studies

    Hayden Prince

    Sociology

    Tiffany Rainey

    Rhetoric & Composition

    Alejandro Rodriguez

    Theatre

    Amanda (A.R.) Rogers

    Rhetoric & Composition

    Tamal Sarkar

    Engineering

    Shelby Sementelli

    Spanish

    Rakibul Alam Shohan

    Physics

    Catherine Smith

    Family & Child Studies

    Emily Stevens

    Family & Child Studies

    Peter Sutherland

    History

    Elizabeth Timothy

    Developmental Education

    Lee Vivian

    Professional Counseling

    Heather Wade

    Professional Counseling

    Magyn Whitaker

    Dementia & Aging Studies

    Kathryn Williamson

    Communication Disorders

    Christina Woehrle

    Geography

    Xiaoxue Zeng

    Psychological Research

  • Student's Name Major
    Christy Adkins SAHE
    AshleyAlvarez Mass Communication
    Jeanett Bosarge Geography
    Ashley Bryan Dementia & Aging Studies
    Isaac Byrne Theatre
    Hannah Collings Student Affairs in Higher Educ
    James Dennis Music
    Joseph DeSantis Music Education
    Giselle Devot Communication Studies
    Moira Gallagher Communication Disorders
    Jessica Hall Music
    Maxwell Helfrich Psychological Research
    Jasmine Hines Sociology
    Angela Johnson Psychological Research
    Paula Jones Geography
    Judith Jones Communication Disorders
    Priyadharshini Kumaravelan Engineering
    Jeanetta Landrum Communication Studies
    Meagan Linstrom Family & Child Studies
    Lauren Loper Student Affairs in Higher Educ
    Jonathan Manion History
    Kelsey McCoy Student Affairs in Higher Educ
    Andrew McIntrye Theater
    Natalia Mora Adult Education
    Gabriel Najera History
    Amanda Perez Business Administration
    Klarissa Perez Communication Disorders
    Thomas Pesek Geography
    Linda Rodriguez Communication Disorders
    Brittany Schicker History
    Syadus Sefat Engineering
    Vidya Setty Engineering
    Susan Sincerbox Anthropology
    Monica Swift Interdisciplinary Studies-OWLS
    Tasnuva Udita Geography
    Staci Willingham Social Work - Online Advanced
    Teresa Wingfield Communication Design
  • Student's Name Major
    Melissa Alanis
    Communication Disorders
    Sarah Bialik
    Population & Conservation Biology
    Saber Brasher
    Geography (MS)
    Brooke Brown
    Professional Counseling
    Candice Brusuelas
    Mass Communication
    Emmalene Carberry
    Communication Studies
    Camille Cotsakis
    Geography (MAGEO)
    Pradip Dhungana
    Material Physics
    Amanda Driscoe
    Population & Conservation Biology
    Alyssa Fink
    Biology
    Noel Fuller
    Interdisciplinary Studies with a Concentration in Occupational, Workforce, and Leadership Studies
    Denise Gamboa
    Legal Studies
    Deborah Gillis-Harry Legal Studies
    Kelly Gourluck
    Sociology
    Devin Kiefer Elementary Education - Math
    Barry Dean Koehne Physics
    Mishon Lecheler School Psychology
    Divya Mahajan Computer Science
    Lindsay Mangum Political Science
    Deborah Mletzko Criminal Justice
    Mahmuda Monne Engineering
    Kathryn Parsley Biology
    Lacey Smith Geography (MAGEO)
    Rachel Snow Rhetoric and Composition
    Katelyn Stephenson Psychological Research
    Erika Tootle Communication Disorders
    Lisa West Dementia and Aging
    Samantha White Psychological Research
    Matthew Winn Communication Studies
    Charles Winson International Studies
  • Student's Name Major
    Samatha Abbott
    Geography
    Brianna Burke
    Student Affairs in Higher Education
    Susan Burnett
    Communication Studies
    Sara Christian
    Theatre
    Edward Garza
    Rhetoric and Composition
    Alexis Goots
    Anthropology
    Portia Gottschall
    Interdisciplinary Studies with a Concentration in Occupational, Workforce, and Leadership Studies
    Corey Heidt
    Recreation & Leisure Studies
    Kati Henderson
    Communication Disorders
    Rachel Henrich
    Communication Disorders
    Ana Maria Hernandez Rosa
    Human Nutrition
    Hyun Jung Im
    Music
    Paul Kapper
    Applied Sociology
    Shane Manning
    Political Science
    Emily Martwick
    Communication Studies
    Madison Pevey
    Merchandising & Consumer Studies
    Kami Rutherford
    Sociology
    Allison Sharawi
    Family & Child Studies
    Charlotte Singleton
    Mass Communication
    Candice Stanfield
    Psychological Research
    Elizabeth Stuart
    Legal Studies
    Jacob Troublefield
    History
    Richard Weist
    Industrial Technology